ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ

آشنایی با ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ به نوعی از ارتودنسی می گویند که در جهت پوشاندن مشکلات فکی انجام می شود. با این که در این ارتودنسی مشکل زمینه ای برطرف نمی شود اما تا حد زیادی تاثیرات مثبتی روی چهره فرد می گذارد. این ارتودنسی شامل همه افراد نمی شود و تنها افرادی که شرایط انجام آن را داشته باشند می توانند از آن استفاده کنند. گاهی ممکن است بیمار نیاز به جراحی های بافت نرم داشته باشد. برای مثال گاها جراحی بینی و جراحی چانه در ادامه ارتودنسی جبرانی به کار می رود.

ارتودنسی کاموفلاژ

در این مقاله عناوین زیر بررسی می شود:

  1. درباره ارتودنسی کاموفلاژ
  2. آیا مشکلات فکی با ارتودنسی کاموفلاژ برطرف می شود؟
  3. ارتودنسی کاموفلاژ چه کاری را انجام می دهد؟
  4. چه کسانی نمی توانند از ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کنند؟
  5. جراحی کاموفلاژ چیست؟
ارتودنسی کاموفلاژ چیست

درباره ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی، نوعی از ارتودنسی است که در طی آن بیمار دارای اختلالات فکی، حاضر به جراحی فک نباشد و ارتودنتیست برای آراسته کردن ظاهر وی، اقدام به انجام این نوع ارتودنسی می کند تا دندان ها در جهت معینی تغییر کنند و روابط دندانی مناسبی ایجاد شود.
به طور کلی ارتودنسی کاموفلاژ برای پوشاندن معایب فکی به کار می رود. در این روش بیمار به جای انجام عمل جراحی سنگین فک، با انجام ارتودنسی جبرانی رابطه خوبی بین دندان ها و موقعیتشان برقرار می کند. هدف از انجام ارتودنسی کاموفلاژ، مخفی کردن معایب فک و تغییر موقعیت دندان ها است به گونه ای که نامرتبی دندان ها تا حد زیادی برطرف شود و چهره بیمار زیباتر شود.

مشکلات فکی و کاموفلاژ

آیا مشکلات فکی با ارتودنسی کاموفلاژ برطرف می شود؟

مشکلات فکی و اختلالات آن بسته به نوع منطقه و ژنتیک بیمار متفاوت است. این اختلالات معمولا جلوزدگی فک پایین و عقب رفتگی فک بالا را شامل می شوند. چنانچه فک بیمار دارای اختلالات جزئی باشد، می توان با انجام ارتودنسی در سنین پایین، اندازه فک و تغییرات آن را کنترل کرد. درواقع اگر بخواهیم اختلالات فکی را درمان کنیم، کافی است در سنین کودکی، به ارتودنتیست مراجعه کنیم تا با کمک ابزارهای ارتودنسی، این مشکل برای همیشه برطرف گردد. حال اگر بیمار بزرگسال باشد، به گونه ای که استخوان های فک وی، سخت و غیر قابل رشد باشد، بیمار برای درمان اختلالات فکی، باید به جراحی فک تن دهد. جراحی فک جراحی دردناکی است که بسیاری از افراد، از آن دوری می جویند. در صورتی که اختلالات فکی جزئی باشد، می توان با کمک ارتودنسی جبرانی تا حد زیادی مشکلات فکی را پوشش داد.

ایمپلنت

کاموفلاژ دندان

ارتودنسی کاموفلاژ چه کاری را انجام می دهد؟

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی، مشکلات فکی را بر طرف نمی کند اما موقعیت دندان ها را به گونه ای کنار یکدیگر قرار می دهد که مشکلات فکی پوشش داده می شود و در موارد بسیاری به چشم دیده نمی شود. اهداف درمان کاموفلاژ را می توان در موارد زیر دسته بندی کرد:

what is camouflage orthodontics
  1. اصلاح عملکرد دندان های نیش در اکلوژن کلاس ۱ و رساندن به حالت اورجت مثبت
  2. عدم انجام درمان سخت جراحی فک
  3. حفظ زیبایی بافت های نرم صورت
  4. مرتب کردن شلوغی دندان های فک بالا و پایین
  5. هم محور کردن دندان ها و روی هم قرار گرفتن صحیح آن ها

چه کسانی نمی توانند از ارتودنسی جبرانی استفاده کنند؟

این درمان در افرادی که در سن بزرگسالی به سر می برند، مناسب است چرا که اصلاحات موفقیت آمیز در طی رشد فک آن ها در سنین نوجوانی انجام نشده است و یکی از راه های مناسب برای آن ها، استفاده از ارتودنسی جبرانی است. این ارتودنسی در نوجوانان و کودکانی که می توان با کمک دستگاه های ارتودنسی، رشد فک آن ها را کنترل و تنظیم کرد، کاربرد ندارد.
اگر ناهنجاری اسکلتی کلاس ۲ شدید باشد و یا نوع ناهنجاری اسکلتی عمودی و ناهنجاری کلاس ۳ باشد، نمی توان از ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کرد.
بیمارانی که کم توان ذهنی هستند نیز شامل استفاده از این نوع ارتودنسی نمی شوند.
مشکلات لثه ای در همه نوع ارتودنسی ها دخالت دارد. در صورتی که فردی دارای بیماری های مربوط به لثه باشد، نمی توان ارتودنسی جبرانی را برای وی لحاظ کرد.
بیمارانی که بیرون زدگی شدید دندانی دارند، با کمک ارتودنسی کاموفلاژ نمی توانند معایب دندانی خود را بپوشانند.

اصلاح طرح لبخند

camouflage orthodontics

جراحی کاموفلاژ چیست؟

جراحی کاموفلاژ به سایر جراحی هایی گفته می شود که در زمینه پوشش مشکل اصلی یعنی مشکلات فکی و دندانی انجام می شود اما مشکل اصلی، اصلاح نمی شود. از این جراحی می توان به جراحی بافت های نرم همچون چانه و بینی اشاره کرد. با کمک جراحی این بافت ها، تا حد زیادی چهره فرد به آن چه باید نزدیک باشد، نزدیک می شود.

به اشتراک بگذارید :