ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ
۵
(۱)

ارتودنسی کاموفلاژ به نوعی از ارتودنسی دندان می گویند که در جهت پوشاندن مشکلات فکی انجام می شود. با این که در این ارتودنسی مشکل زمینه ای برطرف نمی شود اما تا حد زیادی تاثیرات مثبتی روی چهره فرد می گذارد. این ارتودنسی شامل همه افراد نمی شود و تنها افرادی که شرایط انجام آن را داشته باشند می توانند از آن استفاده کنند. گاهی ممکن است بیمار نیاز به جراحی های بافت نرم داشته باشد. برای مثال گاها جراحی بینی و جراحی چانه در ادامه ارتودنسی جبرانی به کار می رود.

مطلب پیشنهادی: هزینه ارتودنسی کاموفلاژ

امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌های درمانی دهان و دندان، کشیدن دندان آخرین انتخاب هر متخصصی برای درمان می‌باشد. متخصصین همیشه سعی دارند تا با ارائه‌ی روش‌های جایگزین و بهینه‌تر، از کشیدن دندان و حذف عضوی از بدن شما جلوگیری کنند. یکی از مشکلاتی که برای افراد بسیار آزاردهنده بوده و حتی بعضاً باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها شده است را می‌توان ناهنجاری‌های فک و صورت دانست، مشکلاتی که اغلب برای حل آن‌ها شما نیازمند مراجعه به دندانپزشک خواهید بود. همانطور که می‌دانید دندانپزشک دارای مهارت‌های تخصصی نیست و لذا اگر مشکل شما از زمینه‌ی کاری او خارج باشد، مراجعه و معاینه شدن سلامت شما توسط متخصص دیگری را تجویز می‌کند. زمانی که دندانپزشک از مشکلات و ناهنجاری‌های فکی شما اطمینان حاصل کند، فرد بیمار به تجویز دندانپزشک باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کند تا بتواند به صورت عمیق‌تری با مشکل خود و نحوه‌ی درمان آن آشنا شود. ارتودنسی یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمانی برای ناهنجاری‌های فک و صورت می‌باشد که در انواع مختلفی وجود دارد. یکی از روش‌های ارتودنسی که بیشتر برای رفع ناهنجاری‌های فکی‌های پایینی استفاده می‌شود کاموفلاژ نام دارد. اما ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟ چه کاربردی دارد؟ برای رفع چه ناهنجاری‌هایی استفاده می‌شود؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا به صورت مختصر و مفید به ذکر مهمترین موارد در رابطه با ارتودنسی کاموفلاژ بپردازیم.

درباره ارتودنسی کاموفلاژ

برای اینکه بتوانید با مفهوم ارتودنسی کاموفلاژ آشنا شوید بهتر است در اصل معنی کلمه‌ی کاموفلاژ را بدانید. این کلمه که در زبان انگلیسی به شکل camouflage نوشته می‌شود، به معنای پوشاندن و مخفی کردن می‌باشد و در اصل به معنای مخفی کردن عیب دهان و دندان شما است. همانطور که از نام این نوع ارتودنسی مشخص است متخصص با استفاده دستگاه‌هایی تغییراتی را در دهان و فک بیمار ایجاد می‌کند. در این روند ناهنجاری اسکلتی از بین نمی‌رود اما تغییراتی در فک و صورت انجام می‌گیرد که روی دندان‌های شما پوشیده می‌شود و دیگر عقب ماندگی فک شما به چشم نمی‌آید. شما برای اینکه بتوانید بیشترین تأثیر را در حل مشکلات و ناهنجاری‌های خود داشته باشید باید سعی کنید ارتودنسی را در سنین کم نظیر کودکی یا نوجوانی انجام دهید، در این زمان به علت اینکه دندان‌ها و فک فرد هنوز هم در حال رشد هستند ایجاد تغییرات بنیادی در آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود. همانطور که اشاره کردیم ارتودنسی کموفلاژ بیشتر برای رفع ناهنجاری فکین بخصوص فک پایینی کاربرد دارد. زمانی که مشکلات و ناهنجاری‌های اسکلتی و فکی بر روی فرد نمایان شود مشکلات عمده‌ای برای او رخ می‌دهد که از متداول‌ترین آن‌ها می‌توان به سختی در تکلم و نحوه غذاخوردن اشاره کرد. برای دریافت مشاوره در رابطه با درمان ایمپلنت می‌توانید با پشتیبانی تلفنی ما ارتباط برقرار کنید.

اهداف ارتودنسی کاموفلاژ

همانطور که می‌دانید استفاده از ارتودنسی کاموفلاژ مشکلات فک شما را به کل برطرف نمی‌کند اما با استفاده از تکنیک‌‌های مختلف موقعیت دندان‌ها را به شکلی طبقه‌بندی می‌کند که فرد مقابل شما قادر به تشخیص مشکلات و ناهنجاری‌های فک شما نباشد. در اصل اهداف کاموفلاژ را می‌توان بدین شکل ذکر کرد:

 • استفاده به عنوان جایگزین برای عمل‌های سخت جراحی
 • حفظ کردن زیبایی صورت فرد
 • مرتب شدن دندان‌های بیمار
 • اصلاح عملکرد دندان های نیش
 • منظم کردن و هم محور کردن دندان‌ها

ارتودنسی فک بالا

آیا مشکلات فکی با ارتودنسی کاموفلاژ برطرف می شود؟

 

مشکلات فکی و اختلالات آن بسته به نوع منطقه و ژنتیک بیمار متفاوت است. این اختلالات معمولا جلوزدگی فک پایین و عقب رفتگی فک بالا را شامل می شوند. چنانچه فک بیمار دارای اختلالات جزئی باشد، می توان با انجام ارتودنسی در سنین پایین، اندازه فک و تغییرات آن را کنترل کرد. درواقع اگر بخواهیم اختلالات فکی را درمان کنیم، کافی است در سنین کودکی، به ارتودنتیست مراجعه کنیم تا با کمک ابزارهای ارتودنسی، این مشکل برای همیشه برطرف گردد. حال اگر بیمار بزرگسال باشد، به گونه ای که استخوان های فک وی، سخت و غیر قابل رشد باشد، بیمار برای درمان اختلالات فکی، باید به جراحی فک تن دهد. جراحی فک جراحی دردناکی است که بسیاری از افراد، از آن دوری می جویند. در صورتی که اختلالات فکی جزئی باشد، می توان با کمک ارتودنسی جبرانی تا حد زیادی مشکلات فکی را پوشش داد.

ارتودنسی کاموفلاژ چه مشکلاتی را از بین می‌برد؟

برای اینکه بتوانید مشکلات دهان و دندان را برطرف کنید، باید حتما نزد یک متخصص ارتودنسی بروید تا همه کمک‌های لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهد. مشکل تنگی فک بالا یا پایین جزو مواردی است که می‌توان با کمک ارتودنسی کاموفلاژ آن را بهبود داد. البته در حال حاضر بیشترین کاربرد این روش ارتودنسی برای درمان عقب ماندگی فک پایین و بالا است. خوشبختانه با کمک این روش می‌ توان مشکلاتی نظیر انحراف فک را برطرف کرد و در نتیجه آن را به حالت طبیعی خود برگرداند. در حال حاضر هر کدام از این مشکلات به راحتی با کمک روش ارتودنسی حل می شوند و شخص به زندگی عادی خود خواهد برگشت. نکته مهم این است که هزینه ارتودنسی به این روش بسیار مناسب است و افراد مختلف می توانند از این امکان به صورت ویژه استفاده کنند.

ناهنجاری‌های قابل جبران با استفاده از ارتودنسی کاموفلاژ

 • کم یا زیاد کردن ارتفاع صورت
 • بهبود انحراف فک
 • عارضه تنگی فک
 • جلوزدگی و جلو بودن فک
 • عقب ماندگی فک
کلینیک دندانپزشکی سیمادنت بررسی مزایای ارتودنسی دندان

ارتودنسی کامفولاژ

 

ارتودنسی کاموفلاژ چه کاری را انجام می دهد؟

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی، مشکلات فکی را بر طرف نمی کند اما موقعیت دندان ها را به گونه ای کنار یکدیگر قرار می دهد که مشکلات فکی پوشش داده می شود و در موارد بسیاری به چشم دیده نمی شود. اهداف درمان کاموفلاژ را می توان در موارد زیر دسته بندی کرد:

 1. اصلاح عملکرد دندان های نیش در اکلوژن کلاس ۱ و رساندن به حالت اورجت مثبت
 2. عدم انجام درمان سخت جراحی فک
 3. حفظ زیبایی بافت های نرم صورت
 4. مرتب کردن شلوغی دندان های فک بالا و پایین
 5. هم محور کردن دندان ها و روی هم قرار گرفتن صحیح آن ها

چه افرادی نمی‌توانند از روش ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کنند؟

به صورت کلی انجام بعضی از فعالیت های ارتودنسی برای همه افراد مناسب نیست و ممکن است که با شرایط آن ها همخوانی لازم را نداشته باشد. متخصص ارتودنسی به خوبی این موضوع را در هر نفر بررسی می کند و بر اساس آن تصمیمات خود برای درمان را خواهد گرفت. در برخی از اوقات پزشک تشخیص می دهد که باید از روش ایمپلنت استفاده شود. خوشبختانه هزینه ایملپنت در سال های اخیر بسیار مناسب بوده و افراد مختلف می توانند از آن به نحو  احسن استفاده کنند. استفاده از روش ارتودنسی کاموفلاژ می‌ تواند فوایدی همچون اصلاح طرح لبخند نیز داشته باشد که در سال های اخیر بسیاری از افراد به همین دلیل از این روش استفاده می کنند. به طور کلی کسانی که دارای به هم ریختگی شدید دندان ها هستند نمی توانند از ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کنند. بیرون زدگی بیش از حد دندان های جلو هم عامل مهمی است که مانع از انجام این درمان خواهد شد.

افرادی که دارای کم توانی ذهنی هستند، نمی‌توانند از روش ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کنند. تمامی این نکات نشان دهنده اهمیت بالای درمان در این روش است و هر کس باید با توجه به شرایط شخصی خود نسبت به انجام یا عدم انجام ارتودنسی تصمیم لازم را بگیرد. افرادی که دارای مشکلات مربوط به لثه هستند، معمولا مجاز به استفاده از روش اتودنسی کاموفلاژ نیستند. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید، طول دوره درمان در این روش است. به صورت کلی درمان با این روش مدت زمان زیادی لازم دارد پس انجام آن برای افرادی مناسب است که عجله ندارند. معمولا  ارتودنسی دندان جلو بیشتر از سایر موارد کاربرد دارد زیرا دندان های جلو به صورت مستقیم بر روی زیبایی فرد تاثیر گذار هستند. در حال حاضر بروز درمان‌های مختلفی همچون ارتودنسی نامرئی باعث شده تا بسیاری از افراد برای استفاده از این روش‌ های درمان داوطلب شوند.

افراد مسن می توانند از ارتودنسی جبرانی استفاده کنند؟

این درمان در افرادی که در سن بزرگسالی به سر می برند، مناسب است چرا که اصلاحات موفقیت آمیز در طی رشد فک آن ها در سنین نوجوانی انجام نشده است و یکی از راه های مناسب برای آن ها، استفاده از ارتودنسی جبرانی است. این ارتودنسی در نوجوانان و کودکانی که می توان با کمک دستگاه های ارتودنسی، رشد فک آن ها را کنترل و تنظیم کرد، کاربرد ندارد.
اگر ناهنجاری اسکلتی کلاس ۲ شدید باشد و یا نوع ناهنجاری اسکلتی عمودی و ناهنجاری کلاس ۳ باشد، نمی توان از ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کرد.
بیمارانی که کم توان ذهنی هستند نیز شامل استفاده از این نوع ارتودنسی نمی شوند.
مشکلات لثه ای در همه نوع ارتودنسی ها دخالت دارد. در صورتی که فردی دارای بیماری های مربوط به لثه باشد، نمی توان ارتودنسی جبرانی را برای وی لحاظ کرد. بیمارانی که بیرون زدگی شدید دندانی دارند، با کمک ارتودنسی کاموفلاژ نمی توانند معایب دندانی خود را بپوشانند.

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت  مدت زمان ارتودنسی دندان چند وقت است؟
ارتودنسی

جراحی کاموفلاژ چیست؟

جراحی کاموفلاژ به سایر جراحی هایی گفته می شود که در زمینه پوشش مشکل اصلی یعنی مشکلات فکی و دندانی انجام می شود اما مشکل اصلی، اصلاح نمی شود. از این جراحی می توان به جراحی بافت های نرم همچون چانه و بینی اشاره کرد. با کمک جراحی این بافت ها، تا حد زیادی چهره فرد به آن چه باید نزدیک باشد، نزدیک می شود.

موارد منع استفاده ارتودنسی کاموفلاژ

بعضاً ممکن است روند درمانی ارتودنسی کاموفلاژ برای بعضی از افراد مضر باشد و به علت استفاده از دستگاه‌های خاص برای بیماران عوارضی داشته باشد. در این بخش به مواردی می‌پردازیم که بهتر است از ارتودنسی استفاده نشود:

 • بیمارانی که دارای توان ذهنی کم هستند.
 • بیمارانی که دارای مشکلات لثه هستند.
 • افراد بزرگ‌سال که در سن خطرناکی هستند.
 • بیمارانی که دارای مشکلات حاد پزشکی هستند.

درمان ارتفاع کم یا زیاد صورت با روش ارتودنسی  کاموفلاژ

یکی از مسائل رایج در بین بسیاری از افراد کم یا زیاد بودن ارتفاع صورت است که در سال های اخیر بسیار فراگیر شده است. از انجایی که این اختلال تاثیر بدی بر روی ظاهر فرد می گذارد، باید برای درمان آن اقدامات لازم را انجام داد. برای انجام این کار معمولا دندان‌های ردیف جلو تغییر حالت داده می شوند تا ارتفاع صورت به حالت استاندارد نزدیک شود. در بعضی از شرایط خاص دندان های عقبی نیز در این روش درمانی دچار تغییرات خواهند شد. این روش درمانی پس از انجام معاینه های اولیه لازم برای درمان به کار می رود. در حال حاضر امکان ارتودنسی قسطی نیز فراهم شده است که این مورد برای کسانی که شرایط سختی مالی دارند مناسب خواهد بود. خوشبختانه سایر موارد همچون هزینه کشیدن دندان نیز شامل همین قوانین می شود و می توان با قیمت ارزان و مناسب این خدمات ویژه را دریافت کرد. امیدواریم که با ارتودنسی کاموفلاژ بتوانید تمامی مسائل مربوط به فک را حل کنید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین