بهداشت در ارتودنسی

بهداشت در ارتودنسی و دهانشویه
۵
(۱)

رعایت بهداشت در زمان استفاده از ارتودنسی

بهداشت در ارتودنسی از اهمیت زیادی برخوردار است. ابزارها و دستگاه‌های ارتودنسی دندان تمیز کردن دندان‌ها را مشکل‌تر می‌کند. امکان برداشت پلاک میکروبی سخت‌تر می‌شود. در نتیجه ریسک پوسیدگی دندانی حین درمان ارتودنسی افزایش می‌یابد.

بهداشت در ارتودنسی

بیو فیلم

باکتری‌های موجود در دهان بر روی سطح صاف دندان نمی‌توانند مستقر شوند. از این رو، باکتری‌ها، نخست یک لایه نازک چسبنده لعاب مانند بر روی دندان ایجاد می‌کنند که همانند آشیانه به آن‌ها امکان اسکان بر روی دندان‌ها را می‌دهد. به این لایه بایوفیلم باکتریائی گفته میشود. باکتری‌های تجمع یافته بر روی بیوفیلم مواد غذایی را به خود چسبانده از آن‌ها تغذیه کرده به سرعت شروع به تولید مثل و ترشح ترکیبات مضر اسیدی می‌کنند.

به مجموع بیو فیلم، مواد غذایی و باکتری‌ها پلاک میکروبی گفته میشود. پلاک نرم بوده و با مسواک به راحتی ‍پاک می‌شود. در صورت باقی ماندن پلاک نرم روی دندان‌ها رسوب مواد معدنی موجود در بزاق آن را تبدیل به جرم سختی می کند که تنها با جرمگیری حذف می‌گردد. مهم‌ترین عامل بیماری های لثه و التهاب و خونریزی که تولید بوی ناخوشایند دردهان می‌کند همین جرم سخت است.

مراقبت در طول ارتودنسی

تمیز کردن دندان‌ها

برای مراقبت‌های بعد از ارتودنسی تعداد دفعات مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی دندان باید افزایش داده شود. متخصص ارتودنسی مسواک‌های کوچکی را به بیمار نشان می‌دهد که برای تمیز کردن پشت سیم ارتودنسی مفید است. بیمار باید تمام براکت‌ها را یک به یک از همه طرف مسواک بزند یادگیری نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی در این مرحله الزامی است . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ارتودنسی، به مطلب مسواک و نخ دندان مراجعه کنید.

مراقبت از سیم ارتودنسی

بهداشت در ارتودنسی در تسریع روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد. خم یا جابجا شدن سیم ارتودنسی در طی مراحل ارتودنسی دندان باعث می‌شود که سیم در لثه فرو برود و بیمار احساس درد کند. تغییر وضعیت سیم و فشار آوردن دندان‌ها به سیم گاهی نشانه پیشرفت درمان است. لبه‌های تیز قابل تنظیم است.

بهداشت در طول ارتودنسی

بهداشت دهان و دندان در دستگا‌ه‌های ارتودنسی متحرک

دستگاههای متحرک ارتودنسی مانند پلاک، نایت گارد و… این مزیت را دارند که قبل از خوردن غذا درآورده شده و پس از مسواک زدن دندان‌ها دوباره کار گذاشته می شوند. تمیز کردن روزانه و مرتب این دستگاه‌ها ضروری است. سطح داخلی این پلاک‌ها باید توسط مسواک نرم و آب ولرم روزی دو بار تمیز شود. درصورتی که بهداشت رعایت نشود، باکتری‌ها علاوه بر سطح دندان بر روی سطح دستگاه ساخته شده و به راحتی رشد می‌کنند.

بهداشت دهان و در دستگاه‌های ثابت ارتودنسی

دستگا‌ه‌های ثابت ارتودنسی که به وسیله براکت و بند و بر روی سطح بیرونی یا درونی دندان چسبانده می‌شوند گوشه و کنارهایی ایجاد می‌کنند که در آن‌ها مواد غذایی گیر کرده و مرکز تجمع باکتری‌ها می‌شوند. به این خاطر در صورت عدم رعایت دقیق اصول بهداشتی در حاشیه براکت‌ها و بند‌ها، دندان‌ها دچار آسیبهای بازگشت ناپذیر می‌شوند. در مرحله اول، مینای دندان، ‌کلسیم را از دست می‌دهد و سفید رنگ می‌شود. در صورت ادامه دار شدن این وضعیت، تخریب پیشرفت کرده و حفره پوسیدگی ایجاد می‌شود.

دستگاه ارتودنسی و بهداشت دهان و دندان

تغذیه در ارتودنسی

تغذیه در ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. بیماران ارتودنسی باید به غذاهای مصرفی خود توجه کنند. خوردن خوراکی‌های سفتی مانند بادام زمینی، هویج خام، مواد چسبناکی از قبیل پاستیل و البته یخ، که هیچ وقت خوب نیست، خم شدن و شکستن سیم و براکت‌ها و طولانی شدن درمان را به دنبال خواهد داشت. بنابراین توصیه ما به بیمارن ارتودنسی این است که در تغذیه در ارتودنسی محتاط باشند و قبل از خوردن فکر کنند که آیا این خوراکی به بریس و دندان‌ها آسیب می‌زند یا خیر.

تغذیه در ارتودنسی

نکات پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها هنگام درمان با دستگاههای ثابت ارتودنسی

بعد از صرف خوراکی، حتی اگر مقدار آن کم باشد بایستی دندان‌ها بلافاصله مسواک زده شوند. زیرا همانگونه که عنوان شد در گوشه و کناره‌های زیادی که به خاطر دستگاه ثابت ایجاد می‌شود مواد غذایی گیر می‌کند. باکتریهای موجود در دهان بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شروع به تولید اسید می‌کنند. اگر بیمار چندین ساعت صبر کند تا مثلاً شب قبل از خواب مسواک بزند این امکان را فراهم می‌کند که دندان‌هایشان چندین ساعت متوالی در معرض اسید تولید شده توسط باکتری‌ها قرار گیرند و پوسیده شوند. با رعایت اصول ذیل، دندان‌ها سالم می‌ماند حتی اگر درمان با دستگاههای ثابت سال‌ها طول بکشد.

  • از خوردن مواد غذایی خیلی شیرین و چسبنده مثل موز، شکلات، گز و…. خودداری شود.
  • هنگام مسواک زدن و نخ کشیدن باید با دقت و حوصله تمام گوشه و کناره‌های دستگاه ثابت را خصوصاً زیر سیم‌ها و بین دندان‌ها را خوب تمیز کرد.
  • حتماً از خمیردندان‌ها فلورایددار و دهانشویه‌های فلورایددار استفاده شود.
  • قبل از چسباندن دستگاه ثابت می‌توان سطح دندان را به وسیله یک لاک فلورایددار محافظ پوشاند. لاکهای محافظ تنها به عنوان عامل کمکی می‌توانند درصد پوسیدگی دندان را کم کنند اما نمی‌توانند مانع از ابتلا به بیماریهای لثه بشوند. باید توجه داشت که لاکهای محافظ به هیچ وجه نمی‌توانند جایگزین مسواک زدن مرتب روزانه بشوند.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین