دانستنی های نخ دندان

نخ دندان
۵
(۱)

نخ دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

ازآنجایی که بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است و تاثیر زیادی بر روی کیفیت زندگی ما دارد وسیله های زیادی بدین منظور طراحی شده است که یکی از آن ها نخ دندان است. نخ دندان همان طور که همه ی ما می دانیم رشته هایی نازکی به شکل نخ هستند که برای حذف مواد غذایی از بین دندان ها و مناطقی که مسواک قادر به تمیز کردن آن ها نیست، استفاده می شوند و می دانیم که ماندن غذا بین دندان ها باعث بسیاری از بیماری های دهان و دندان و در نتیجه پوسیدگی آن ها می شود. بنابراین استفاده از آن برای جلوگیری از بیماری های دهان و دندان توصیه می شود. استفاده از آن بعد از ناهار و قبل از رسیدن به خانه و قبل از استفاده از مسواک می تواند احساس خوبی را در شما بوجود آورد. با وجود این همه ویژگی های مثبت خیلی از مواقع افراد به دلیل سخت بودن استفاده و عدم آگاهی از نحوه ی استفاده صحیح از آن استفاده نمی کنند.

نخ دندان چیست

آشنایی با کاربرد ها

به دلیل اینکه در هنگام نخ دندان کشیدن باید از دست خود استفاده کنید و دست وارد دهان می شود، لازم است حتما قبل از استفاده، دست های خود را بشویید.

ابتدا نخ را دور انگشت وسط یا انگشت اشاره ی یک دست خود بپیچانید و یک مقداری از طرف دیگر آن را هم در انگشت وسط یا اشاره ی دست دیگر خود نگهدارید. مطمئن شوید مقدار کافی از آن را جدا کرده باشید زیرا برای تمیز کردن دندان ها به مقداری کافی از نخ دندان نیاز است و سعی کنید حدود ۱ تا ۲ اینچ بین دو دست فاصله وجود داشته باشد و در مرحله ی بعد از انگشتان اشاره ی خود برای هدایت نخ استفاده کنید. با استفاده از حرکت زیگ زاگی نخ را بین دندان ها حرکت دهید و مطمئن شوید به اطراف دندان برخورد نکند. بهتر است برای بالارفتن کارایی آن را به صورت c شکل قرار دهید. نخ دندان را به بالا و پایین و بین لثه ها بکشید و قسمت های پشت دندان را فراموش نکنید. همین طور که کار را از یک دندان به دندان دیگر انجام می دهید سعی کنید قسمت جدیدی از نخ دندان را ازبین دست ها آزاد کرده و از آن استفاده کنید.


انواع نخ دندان

  • مدل بدون موم یا( Unwaxed floss): این مدل برای دندان هایی به هم چسبیده بسیار مناسب است اما احتمال پاره شدن آن نیز وجود دارد.
  • مدل مومی یا (Waxed floss): این مدل از نخ نایلونی به همراه پوششی از موم ساخته شده است.مدل مومی احتمال پارگی کم تری دارد اما ممکن است استفاده از آن در دندان های به هم چسبیده و در قسمت های تنگ مشکل باشد.
  • مدل (Dental): این مدل از سایر مدل ها ضخیم تر و بلند تر بوده و در انواع با موم و بدون موم تولید می شود. Dental در افرادی که فاصله ی بین دندان های آن ها زیاد است، کاربرد زیادی دارد.
  • مدل پلی تترافلورو اتیلن (PTFE): پلی تترافلورو اتیلن همان ماده ای است که در پارچه های Gore-Tex که دارای تکنولوژی بالایی هستند، استفاده می شود. این ماده به راحتی بین دندان ها حرکت می کند ، سر می خورد و در مقایسه با انواع معمولی کم تر پاره می شود.
  • مدل سوپر (Super flosses): این مدل از مواد مشابه نخ ساخته شده است که دارای بخش های سخت تر در هر انتهای است که می تواند برای تمیز کردن اطراف ارتودنسی دندان استفاده شود.
انواع نخ دندان


نخ دندان طعم دار

انواع مدل هایی که در بالا از آن ها گفتیم می توانند طعم دار شوند. اگر بچه های شما علاقه ای به استفاده از آن ندارند، احتمالا یک نخ دندان با طعم توت فرنگی آن ها را به استفاده از آن علاقه مند خواهد کرد.

نخ دندان الکتریکی

نخ دندان های الکتریکی جایگزین دیگری برای افرادی است که استفاده از آن برای آن ها سخت است. انواع الکتریکی آن دارای دسته های ارگونومیک هستند و برخی از انواع آن ها دارای سرهای زاویه داری هستند که تمیز کردن پشت دندان ها را راحت تر می کنند. همچنین انواع الکتریکی با تحریک آرام لثه، باعث بهبود سلامت دهان می شوند. اما بچه های کوچک، بزرگسالان مسن و یا هر کسی که دستش می لرزد و کنترلی برروی آن ندارد نباید به تنهایی و بدون نظارت از مدل الکتریکی استفاده کنند.

ایمپلنت دندان

نحوه صحیح کشیدن نخ دندان


بهترین مارک نخ دندان

باید به این نکته توجه داشته باشید که نخ دندانی را بخرید که متناسب با دندان شما باشد. قطعا جنس و نوع آن هم بسیار مهم است تا آسیب به لثه ها و به حداقل برسد.

با مقاله بهترین مارک نخ دندان با ما همراه باشید.

زمان درست استفاده


استفاده از آن هم بعد و هم قبل از مسواک زدن تاثیرگذار بوده و هرکدام مزایای خاص خود را دارد اگر در ابتدا از آن استفاده کنید از این طریق غذاهای اضافی از بین می روند و مسواک زدن راحت تر است و از طرف دیگر اگر بعد از مسواک زدن از آن استفاده کنید پلاک بین دندان ها از بین می رود و تاثیر زیادی بر سالم نگهداشتن دندان هایتان دارد.

برخلاف مسواک زدن که روزی چند بار انجام می شود کشیدن نخ به صورت یک بار در روز کافی است. بسیاری از افراد ترجیح می دهند این کار را در شب انجام دهند تا هم غذاهایی که در روز خورده اند از بین برود و جلوی رشد باکتری ها را بگیرند و هم از ساخته شدن پلاکت ها جلوگیری شود.

اصلاح طرح لبخند

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین