تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان

تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان
۰
(۰)

ویتامین D و کاشت دندان

در این مقاله قصد داریم که به تحلیل و بررسی تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان بپردازیم. چرا که یکی از مهمترین اقداماتی که بیماران می توانند برای موفقیت هرچه بیشتر ایمپلنت در دراز مدت انجام دهند، مصرف ویتامین دی بیشتر و به سبب آن افزایش میزان کلسیم موجود در دندان ها می باشد. افزایش کلسیم دندان به رشد استخوان و جوش خوردن ایمپلنت به استخوان کمک زیادی می کند که این هدف تنها با مصرف ویتامین دی بیشتر امکان پذیر خواهد بود. با مطالعه این مقاله به طور مفصل تر با مزیت ها و تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان آشنا خواهید شد.

تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان

تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان چگونه است؟

تکنیک ایمپلنت دندان این روزها به یکی از پرطرفدارترین روش ها برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته، تبدیل شده است. پر کردن فضای خالی دندان های افتاده به این دلیل اهمیت دارد که این فضای خالی، محل قرارگیری دندان های فک بالا و پایین را تحت تاثیر قرار داده و باعث می شود که دندان های مجاور از جای خود حرکت کنند. این عوامل سبب می شود که بسیاری از بیماران قبل از اینکه به سراغ ایمپلنت دندان بروند، درد زیادی را تحمل کنند.

ایمپلنت دندان، یک عمل جراحی زیبایی محسوب می شود و به همین دلیل تحت پوشش هیچ بیمه درمانی قرار ندارد و hc عمل های گران قیمت به شمار می رود. از آنجایی که ایمپلنت دندان نیاز به هزینه زیادی دارد و از حساسیت بالایی نیز برخوردار می باشد، لازم است که بیماران یک سری اقداماتی را که باعث افزایش احتمال موفقیت ایمپلنت می شود را انجام دهند. یکی از مهمترین اقداماتی که بیماران می توانند برای موفقیت هرچه بیشتر این عمل جراحی انجام دهند، مصرف ویتامین دی می باشد، چرا که با توجه تحقیقات، تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان ثابت شده است.

تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان چگونه است؟

تاثیر ویتامین D بر موفقیت ایمپلنت دندان چگونه خواهد بود؟

همانطور که گفته شد، بعد از سال ها تحقیق و پژوهش توسط برترین دندانپزشکان دنیا، ثابت شد که تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان بسیار زیاد بوده و مصرف بیشتر آن به هرچه موفقیت آمیز تر بودن عمل ایمپلنت کمک می کند و باعث می شود که در دراز مدت، بیمار از عمل جراحی ایمپلنت خود کاملا احساس رضایت داشته باشد و هیچ مشکلی در دندان ایمپلنت شده و دندان های کناری مشاهده نکند.

ویتامین دی نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در تنظیم سطح کلسیم مورد نیاز در استخوان ها و دندان ها دارد. کلسیم موجود در استخوان و دندان انسان به طور دائم در حال حرکت بوده و اگر میزان کلسیم موجود در خون کاهش پیدا کند، این کمبود کلسیم از طریق کلسیمی که در استخوان ها و دندان ها وجود دارد، جبران می شود. در حالتی هم که کلسیم خون افزایش پیدا کند، این کلسیم های اضافی مجددا به دندان ها و استخوان ها بر می گردد.

اصلاح طرح لبخند

ویتامین D تنها ماده ای است که می تواند این مکانیزم را در حالت نرمال نگه دارد، به طوری هم میزان کلسیم مورد نیاز خون و هم کلسیم مورد نیاز دندان ها و استخوان ها تامین شود. وقتی که ویتامین دی بدن کاهش پیدا کند، هیچ کلسیمی وارد استخوان ها و دندان ها نمی شود که نتیجه آن از بین رفتن کلسیم های مورد نیاز این اندام ها می باشد. کاهش کلسیم در دندان باعث ضعیف شدن دندان و عدم موفقیت ایمپلنت دندان ها می شود.

تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان با دریافت مقادیر بیشتر ویتامین دی

تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان با دریافت مقادیر بیشتر ویتامین دی

تاکنون به اهمیت تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان پی بردید و متوجه شدید که این ماده تا چه اندازه می تواند بر موفقیت ایمپلنت دندان نقش داشته باشد. از این رو به شما توصیه می کنیم که قبل از اقدام به ایمپلنت دندان در ابتدا با دندانپزشک خود در رابطه با روش های دریافت ویتامین دی مشورت کنید.

علاوه بر تاثیر ویتامین دی در ایمپلنت دندان، باید بگوییم که مصرف بیشتر این ویتامین از بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند. بهترین روش برای دریافت ویتامین دی بدن مورد نیاز، قرار گرفتن در زیر نور خورشید و یا مصرف مکمل های ویتامین دی می باشد. ناگفته نماند که قرار گرفتن در زیر نور خورشید ممکن است خطر ابتدا به بیماری سرطان پوست و آفتاب سوختگی را افزایش دهد، از این رو توصیه می کنیم که به هیچ عنوان در ساعات پیک گرما به منظور دریافت ویتامین دی در زیر نور آفتاب قرار نگیرید.

ویتامین D چگونه باعث موفقیت ایمپلنت دندان می شود؟

ویتامین D چگونه باعث موفقیت ایمپلنت دندان می شود؟

تاثیر ویتامین دی بر ایمپلنت دندان در دراز مدت خود را نشان می دهد، چرا که در طی این مدت مشخص می شود که ایمپلنت دندان تا چه اندازه می تواند با استخوان ادغام شود. تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان به این صورت است که هر چقدر ویتامین دی استخوان افزایش پیدا کند، مقاومت استخوان لثه برای ادغام شدن با ایمپلنت افزایش پیدا می کند و بیمار احساس رضایت بیشتری خواهد داشت.

ارتودنسی دندان

علاوه بر تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان، باید بگوییم که ویتامین دی باعث سلامت لثه و تولید باکتری های کمتری در دهان نیز می شود. چرا که در صورت عدم سلامت لثه، ایمپلنت ها بعد از مدتی دچار مشکل می شوند و بیمار نمی تواند در درازمدت از مزایای آن بهره مند شود. به همین دلیل لازم است که بیمار قبل از ایمپلنت دندان، از سلامت لثه های خود نیز اطمینان حاصل نماید.

vitamin D effect on dental implants

تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان چه کسانی، بیشتر احساس می شود؟

تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت افرادی که از بیماری پوکی استخوان رنج می برند و یا مبتلا به دیابت و فشار خون هستند، بیشتر مشاهده می شود. چرا که در این گونه بیماران به دلیل ضعف در استخوان های فک، ریسک عمل ایمپلنت افزایش پیدا می کند و باعث می شود که بعد از عمل نتیجه مطلوبی حاصل نشود. بنابراین انجام آزمایش هایی به منظور پی بردن از سطح ویتامین دی در بدن این افراد قبل از ایمپلنت ضروری می باشد، چرا که در صورت نبود ویتامین دی کافی انجام ایمپلنت دندان به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

تاثیر ویتامین دی بر ایمپلنت دندان زنان باردار

از آنجایی که در دوران بارداری میزان ویتامین دی بدن به شدت کاهش پیدا می کند، از این رو تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت زنان باردار بیشتر از هر گروه دیگری اهمیت دارد. اگرچه تاثیر ویتامین D بر ایمپلنت دندان زنان باردار با مصرف بیشتر ویتامین دی، مثبت است اما از آنجایی که در این روش از داروهای بی حسی قوی استفاده می شود، ممکن است که سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد.

علاوه بر این، در بسیاری از مواقع انجام ایمپلنت دندان، مستلزم استفاده از اشعه ایکس برای عکسبرداری از دندان می باشد که این اشعه باعث اختلال در نوزاد می شود. بنابراین حتی اگر زنان باردار با مصرف ویتامین دی بالا، کلسیم مورد نیاز دندان های خود را افزایش دهند، با توجه به موارد گفته شده انجام ایمپلنت دندان برای آنها توصیه نمی شود.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین