بند ارتودنسی

بند ارتودنسی, بند ارتودنسی

آشنایی با بند ارتودنسی

بند ارتودنسی حلقه ای ضد زنگ و از جنس استیل است که در اطراف دندان های آسیاب قرار می گیرد. این حلقه در ارتودنسی نقش براکت ها را ایفا می کنند. براکت ها در بخش عقب دندان ها قرار نمی گیرند و به جای آن، از بند ارتودنسی استفاده می شود. بند دوام بالاتری دارد و فشار بیشتری را تحمل می کند.

بند ارتودنسی

در این مقاله عناوین زیر بررسی می شود:

  1. بند ارتودنسی را بشناسید!
  2. نحوه استفاده از بند ارتودنسی
  3. چرا از بند ارتودنسی در دندان های جلو استفاده نمی کنند؟
  4. مقاومت بالای بند ارتودنسی
  5. خصوصیات بند ارتودنسی مناسب
  6. روش های محکم کردن بند ارتودنسی روی قالب

بند ارتودنسی را بشناسید!

از آن جایی که بند معمولا روی دندان های آسیای بزرگ قرار می گیرد، کمتر جلب توجه می کند. از این رو برخی افراد با این حلقه، آشنایی ندارند. بند ارتودنسی حلقه ای از جنس استیل است که با پخش کردن نیرو بین دندان ها، نقش مهمی در اصلاح ناهنجاری های دندانی ایفا می کند.

بند ارتودنسی

نحوه استفاده از بند ارتودنسی

یکی از اجزای مهمی که در ارتودنسی به کار گرفته می شود، بند ارتودنسی است. بند ارتودنسی حلقه ای از جنس استیل ضد زنگ است که در بخش دندان های عقب قرار می گیرد.
با این که استفاده از بند ارتودنسی در ارتودنسی های قدیمی رایج تر بوده است اما همچنان استفاده از آن کاربرد دارد. بدین منظور یک حلقه از فلز ضد زنگ دور دندان های آسیای بزرگ قرار می گیرد و با کمک سیمان ارتودنسی، در سر جای خود، فیکس می شود. برای قرار دادن بند ارتودنسی باید یک روز قبل، از جدا شونده استفاده شود. جدا شونده با ایجاد فضا بین دندان های آسیاب، قرار دادن بند ارتودنسی را سهولت می بخشد. بند ارتودنسی روی دندان قرار می گیرد و دقیقا اندازه دندان تنظیم می شود. سپس از
دندان خارج می شود تا بخش داخلی بند کاملا خشک شود. سیمان دندانپزشکی در بخش داخلی بند قرار می گیرد و سپس روی دندان، گذاشته می شود.

ارتودنسی بزرگسالان

چرا از بند ارتودنسی استفاده می شود؟

بند ارتودنسی را می توان روی هر دندانی قرار داد اما از آن جایی که دندان های عقب، موقعیت بهتری دارند، از بند ارتودنسی روی این دندان ها استفاده می شود. درواقع بند ارتودنسی برای دندان هایی که چسباندن براکت در آن ها دشوار است، مورد استفاده قرار می گیرد. دندان های عقب موقعیت مناسبی برای چسباندن براکت ندارند و از طرفی فشار وارده بر روی دندان، بیشتر از تحمل براکت ها خواهد بود. استفاده از بند ارتودنسی دوام بیشتری دارد و خراش و زخمی روی گونه نیز، ایجاد نمی کند.

بهداشت ارتودنسی

چرا از بند ارتودنسی در دندان های جلو استفاده نمی کنند؟

برای استفاده از بند ارتودنسی محدودیتی وجود ندارد اما استفاده از بند ارتودنسی در دندان های پیشین، شکل و شمایل جالبی ندارد و چندان خوشایند نیست. درواقع بند ارتودنسی نقش براکت ها را در بخش های عقبی دندان ایفا می کند.

مقاومت بالای بند ارتودنسی

در عملکرد بند ارتودنسی باید بگوییم که نیروی جویدن دندان ها در بخش عقبی دندان ها، توسط بند ارتودنسی بهتر گرفته و پخش می شود. این درحالی است که اگر از براکت ها در این بخش استفاده شود، ممکن است، فشار وارد شده بر دندان ها موجب شکست دندان ها نیز شود. از طرفی بند ارتودنسی کمتر شل می شود و بادوام تر از براکت های ارتودنسی است. چنانچه دندانی وجود داشته باشد که براکت ارتودنسی روی آن نچسبد و یا براکت های چسبیده شده، در مدت زمان کوتاهی از آن جدا شوند، از بند ارتودنسی استفاده می شود.

ارتودنسی

خصوصیات بند ارتودنسی مناسب

بند ارتودنسی باید به راحتی قابل جایگذاری باشد و خاصیت ارتجاعی داشته باشد. مقاومت بالای بند ارتودنسی و کیفیت مواد سازنده آن نیز، از ویژگی های بند ارتودنسی است که باید به آن توجه کرد.

بند ارتودنسی

روش های محکم کردن بند ارتودنسی روی قالب

در قالب گیری، متخصص ارتودنسی باید نهایت دقت را به کار گیرد چرا که هر گونه لرزش خفیفی باعث تغییر در قالب بند ارتودنسی می شود. یکی از این روش ها، استفاده از موم داغ است که در اطراف بند ارتودنسی قالب زده شده، قرار می گیرد تا قالب را محکم کند. گاهی اوقات از چسب سوپر گلو برای محکم کردن بند ارتودنسی استفاده می شود و گاهی دیگر نیز، از قطعه سیم کوچکی که به خوبی در کنار بند قرار می گیرد. انتخاب نوع روش محکم کردن قالب، بستگی به متخصص دارد.

امتیاز :
بند ارتودنسی, بند ارتودنسیبند ارتودنسی, بند ارتودنسیبند ارتودنسی, بند ارتودنسیبند ارتودنسی, بند ارتودنسیبند ارتودنسی, بند ارتودنسی (1 میانگین امتیازات : 5٫00 از 5)
به اشتراک بگذارید :

ارسال پرسش دندانپزشکی

3+5=