تفاوت ارتودنسی و لمینت دندان

تفاوت ارتودنسی و لمینت
۰
(۰)

آشنایی با تفاوت های ارتودنسی و لمینت دندان

برای داشتن طرح لبخند مناسب دو راه حل اصلاح طرح لبخندوجود دارد: ارتودنسی و لمینت . در این مقاله قصد داریم به تفاوت ارتودنسی و لمینت دندان بپردازیم . در زمان های قدیم برای اینکه بتوانید طرح لبخند مناسبی داشته باشید و همچنین بتوانید نا مرتبی دندان های خود را بر طرف کنید با مراجعه به متخصص ارتودنسی مجبور بودید دندان هایی که طرح لبخند را بهم میزنند و همچنین باعث نمی شوند ساختار دندان ها بهم بخورد و دندان ها نافرم باشد را بکشید و آنها را به وسیله دندان های مصنوعی جایگزین کنید.

اما امروزه برای اینکه طرح لبخند و یا نافرمی دندان ها را برطرف کنید می توانید به متخصص ارتودنسی مراجعه نموده و با استفاده از از روش درمان ارتودنسی مشکل نا فرمی دندان های خود را برطرف کنید.

تفاوت ارتودنسی و لمینت

اصلاح طرح لبخند با لمینت


اما روش دیگری نیز برای اصلاح طرح لبخند به نام لمینت وجود دارد که در این روش دندانها صرفا سفیدمی شوند اما نافرمی دندان ها برطرف نمی شود. در واقع هیچ روش درمان دیگری به جز ارتودنسی وجود ندارد که بتواند نا فرمی دندان ها را برطرف کند و برای مشکلات دیگر دندان ها مثل بد رنگی آنها می توانید از روش درمان لمینت بهره ببرید. که بهتر است برای رفع مشکل نافرمی دندان های خود و یا مشکلات دیگر دندان ها اول به یک متخصص مراجعه نمایید تا با تشخیص درست روش درمان بهترین روش درمان برای شما تعیین شود.

همچنین بخوانید: ایمپلنت

تفاوت ارتودنسی و لمینت دندان

آشنایی با روش لمینت دندان


لمینت دندان در واقع روکشی است که بر روی دندان ها قرار می گیرد .در این روش ابتدا متخصص باید با بررسی شرایط دندان و فک، بخشی از دندان را تراشیده و سپس روکش را روی آن قرار دهند. مهمترین کاربردهای لمینت دندان عبارتند از:
• با توجه به ذهنیت اغلب مردم، لمینت دندان جنبه زیباسازی دندان ها را بر عهده دارد. عمل لمینت دندان به ویژه برای دندان های جلویی به کار می رود زیرا این روکش سفید و براق می تواند لبخند شما را بسیار جذاب و دیدنی نماید.
• گاها یک بی نظمی بسیار مختصری در دندان ها به ویژه در دندان های جلو مشاهده می شود که متخصص ارتودنسی به بیمار پیشنهاد می کند به جای کمک گرفتن از لمینت دندان از ارتودنسی استفاده کند. همچنین تاکید می شود بی نظمی های حاد را با کمک ارتودنسی درمان نمایید چرا که در غیر این صورت برای لمینت باید میزان تراشیدن دندان را بیشتر نمایید.

فرق ارتودنسی و لمینت دندان

آشنایی با روش ارتودنسی دندان

که عمل ارتودنسی دندان در سال های اخیر کاربرد زیادی را در میان مردم پیدا کرده است . یکی از دلایل این افزایش نیاز به درمان ارتودنسی این است که والدین امروزه توجه بیشتری به فرزندانشان نسبت به گذشته دارند. در این روش به کمک سیم یا روش های دیگر، دندان ها جابجا شده و نظم خود را به دست می آورند. ارتودنسی دندان چند مزیت عمده را دارد:
• دندان ها براساس یک برنامه زمانی مشخص حرکت کرده و نهایتا به همان نظمی که مد نظر یک متخصص ارتودنسی مجرب است خواهند رسید. عمل ارتودنسی واقعا مهمترین تاثیر را بر روی زیبایی دندان ها دارد.
• برخلاف لمینیت ارتودنسی به مینای سالم دندان ها آسیبی نمی زند و می توانید دندان های دائم خود را سالم و صحیح در اختیار داشته باشید.
• شاید این مطلب برای شما هم جالب باشد که کوچکترین بی نظمی در دندان ها، بر روی جویدن غذا تاثیر گذاشته و نهایتا اختلالات گوارشی را به دنبال خواهد داشت. ارتودنتیست ها بیان کرده اند اغلب بیمارانی که برای ارتودنسی دندان ها مراجعه می کنند متاسفانه از مشکلات معده و روده های خود رنج می برند و یکی از دلایل این عارضه ها، مشکلات دهان و دندان است.
• همچنین ارتودنسی دندان ها همزمان که دندان ها را حرکت می دهد، می تواند تا حدی ناهنجاری های فک را درمان نماید. هر متخصص ارتودنسی مجرب برای بیمارانی که اندکی انحراف فک دارند توصیه می کنند عمل ارتودنسی را انجام دهند.

همچنین خوانید: ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان

از نظر هزینه‌های درمانی، هزینه انجام ارتودنسی به طور کلی محاسبه می‌شود، در واقع کل پروسه درمان یک هزینه مشخص دارد که دندانپزشک تعیین می‌کند؛

اما در لمینت، هزینه برای هر دندان جداگانه محاسبه می‌شود و هزینه پروسه به تعداد دندان‌های لمینت شده بستگی دارد. به طور کلی ارتودنسی ارزان‌تر از لمینت است و البته برای هر فرد نسبت به فرد دیگر تفاوت دارد.

تفاوت هزینه ارتودنسی و لمینت دندان

تفاوت میان روش ارتودنسی و لمینت


برای تعیین اینکه کدامیک از روش‌های ارتودنسی دندان یا لمینت برای شما مناسب است، ابتدا باید به متخصص مراجعه کنید. متخصص می‌تواند با بررسی وضعیت دندانی شما بهترین گزینه را معرفی کند.

همان طور که تا به اینجا بیان شده است، بریس‌های دندانی مورد استفاده در ارتودنسی باعث حرکت تدریجی دندان‌ها در طول زمان خواهند شد.

آن‌ها به رفع ناهنجاری‌های دندانی و انواع ناهنجاری‌های مربوط به جفت شدن دندان‌ها روی یکدیگر کمک می‌کنند. در مقابل لمینت‌ها پوسته‌های شبیه دندان هستند که مختص هر مشتری ساخته شده و طوری طراحی شده‌اند که روی سطح دندان قرار گرفته و ظاهری زیبا به دندان دهند و به ردیف شدن دندان‌ها کمک کنند.
از طرف دیگر ارتودنسی به رفع مشکلات سلامت و ناهنجاری‌های دهان و دندان کمک می‌کند، در حالی که لمینت بیشتر به هدف درمان شکستگی، فرسودگی یا رنگ نامطلوب روی دندان طراحی شده‌اند.

ارتودنسی پروسه‌ای طولانی‌تر از لمینت است، پس در صورتی که به دنبال نتیجه فوری هستید، لمینت انتخاب بهتری است و در تعداد جلسات کمتری درمان کامل خواهد شد و به مراقبت‌های بیشتر نیاز ندارد. اما موفقیت ارتودنسی به تعهد بیمار و پیگیری توصیه‌های متخصص بستگی دارد.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین