نامرتبی دندان ها

نامرتبی دندان ها
۰
(۰)

نامرتبی دندان ها، یکی از شایع ترین مشکلات دندانی

به هر نوع برهم ریختگی دندانی که باعث عدم تقارن بین دندان ها شود، نامرتبی دندانی می گویند. نامرتبی دندان ها باعث ایجاد مشکلات گوارشی، پوسیدگی زودهنگام دندان ها و کاهش اعتماد به نفس در فرد می شود. اصلاح ناهنجاری دندانی کار سختی نیست و اگر به متخصص ارتودنسی مراجعه شود، به راحتی می توان دندان های ردیف شده و متقارن را ایجاد کرد. اگر این کار در سنین کمتر انجام شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.

درمان نامرتبی دندان ها

عناوینی که در این مقاله بررسی می شود شامل:

 1. چرا باید نامرتبی دندان را اصلاح کرد؟
 2. انواع نامرتبی دندان
 3. چگونه می توان نامرتبی دندان را متوقف کرد؟
 4. نامرتبی دندان چگونه درمان می شود؟

چرا باید نامرتبی دندان ها را اصلاح کرد؟

اختلال نامرتبی دندان ها، بسیار شایع است و اگر بخواهیم میزان شیوع این اختلال را بررسی کنیم باید بگوییم که در هر خانواده حداقل یک یا دو نفر دچار نامرتبی دندان هستند. عوامل ایجاد کننده نامرتبی دندان بسیار متفاوت است اما در همه انواع آن ها، ارتودنسی می تواند نقش مهمی در اصلاح آن ایفا کند.
• چه کسی پیدا می شود که از مرتب بودن دندان هایش بیزار باشد؟ همه انسان ها به زیباتر شدن، تمایل دارند و یکی از فاکتورهای زیبایی چهره، داشتن دندان هایی مرتب است. دندان های مرتب اعتماد به نفس به فرد می دهد و یا لااقل از اعتماد به نفس وی نمی کاهد اما اگر فردی دچار نامرتبی دندان باشد، پس از مدتی با کمبود اعتماد به نفس مواجه خواهد شد. کاهش اعتماد به نفس، فعالیت های ساده اجتماعی هر فرد را تحت تاثیر منفی قرار می دهد.
• نکته دوم که اصلاح نامرتبی دندان را الزام می کند، سلامت دندان ها است. دندان هایی که به صورت نامرتب روی هم قرار میگیرند، زودتر پوسیده می شوند. پوسیدگی زودرس دندان ها، علاوه بر هزینه های زیادی که دارد، بیمار را در سنین پایین، با درد و تخریب دندان ها مواجه می کند.
• نامرتبی دندان باعث جویدن نامناسب غذا و عدم هضم آن می شود. از این رو باعث ایجاد مشکلات گوارشی نیز خواهد شد.

اصلاح طرح لبخند

انواع نامرتبی دندان

انواع نامرتبی دندان

اگر دندان های صاف و ردیف شده ندارید، به نامرتبی دندان دچار شده اید. نامرتبی دندان شامل کج بودن دندان ها، غایب بودن برخی از دندان ها، فاصله دار بودن دندان ها و مشکلات فکی است که در نهایت باعث عدم تقارن بین دندان ها می شود.

جلوگیری از نامرتبی دندان ها

چگونه می توان نامرتبی دندان را متوقف کرد؟

بسیاری از افراد به صورت ژنتیکی دچار نامرتبی دندانی می شوند اما برخی از رفتارها نیز در ایجاد این نامرتبی، دخالت دارد.

 1. اگر فرزند شما عادت به مکیدن انگشت شست خود دارد، باید برای پیشگیری از نامرتبی دندان هایش، وی را از این کار، باز دارید.
 2. اگر فرزند شما دارای دندان غایب است، به ارتودنتیست مراجعه کنید تا با ارائه راهکارهای خود، دندان غایب را بر سر جای اصلی خود قرار دهد.
 3. خواب بر روی شکم، می تواند به نامرتبی دندان منجر شود.
 4. رعایت بهداشت دهان و مراجعه زودهنگام به دندانپزشک از مواردی است که می تواند از نامرتبی و کجی دندان ها، پیشگیری کند. از آن جایی که بخش زیادی از نامرتبی دندان مربوط به کوچک بودن فک و عدم وجود فضای کافی برای رشد دندان ها است، اگر در سنین کودکی، پیگیری شود، این مورد به راحتی قابل درمان خواهد بود. ارتودنتیست می تواند رشد فک کودک را تحت کنترل قرار دهد و فضای کافی برای رویش دندان ها را ایجاد کند.

همچنین بخوانید:
دندان خرگوشی چیست و با چه روش هایی میشود این مشکل را حل کرد

پیشگیری از نامرتب شدن دندان هاها

نامرتبی دندان چگونه درمان می شود؟

 1. درمان نامرتبی دندان بستگی به نوع ناهنجاری دارد. اگر برهم ریختگی دندان ها زیاد باشد، باید با کمک ارتودنسی، هم محوری لازم را در دندان ها ایجاد کرد.
 2. اگر نامرتبی دندان مربوط به مال اکلوژن یا مشکلات فکی باشد، در ابتدا ارتودنسی انجام می شود و سپس در بزرگسالان، جراحی فک انجام می شود.
 3. اگر نامرتبی دندان به دلیل وجود دندان غایب باشد، با کمک ارتودنسی و یا ایمپلنت، این فضا پوشانده می شود.
 4. تراش دادن دندان ها و استفاده از باندینگ و کامپوزیت ها، برای ترمیم دندان ها، از دیگر مواردی است که در درمان نامرتبی دندان به کار می رود.
  اصلاح و درمان نامرتبی دندان بسیار گسترده تر از موارد گفته شده است. این مورد با تشخیص ارتودنتیست، انجام می شود.

دندان های فاصله دار نیز یکی دیگر از مشکلات و ناهنجاری دندانی است که برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مقاله دندان های فاصله دار با ما همراه باشید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین