روش صحیح مسواک زدن در ارتودنسی

نحوه صحیح مسواک زدن در حین ارتودنسی

اگر که شما نیز مشکلات مختلفی را با شکل و ظاهر فک خود تجربه می‌کنید و مجبور به انجام ارتودنسی شده‌اید، طبیعتاً مدت زیادی را با این ویژگی جدید خود سر می‌کنید، اتفاقی که می‌بایست به بهترین شکل ممکن رقم بخورد تا مشکلی گریبان گیر شما نشود. یکی از روش‌هایی که به صورت عموم برای تمیز نگه داشتن و مراقبت از دندان‌های ارتودنسی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد، نخ دندان یا استفاده‌ از مسواک می‌باشد. این نوع از روش‌های مراقبتی مراحل و نکات بخصوص خود را دارند که باید با دقت انجام دهید وگرنه به دندان‌های خود صدمه‌ی جدی وارد خواهید کرد. اگر که به دانستن این دسته اطلاعات و همچنین شناخت متخصص ارتودنسی، دکتر ارتودنسی، انواع ارتودنسی و ایمپلنت علاقه مند هستید با من و ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

آموزش روش صحیح مسواک زدن

در میان افرادی که ارتودنسی انجام داده اند، گاهی پیش می آید که باوجود بریس ها مسواک و نخ دندان کشیدن برایشان سخت باشد. قبول داریم که مسواک زدن در حین ارتودنسی با قبل کمی متفاوت است، اما اگر روش صحیح آن را یاد بگیرید متوجه خواهید شد که انقدر هم دشوار نیست. با این مقاله از سیمادنت کلینیک همراه باشید تا روش صحیح را یاد بگیریم و مثل قبل بهداشت دهان را رعایت کنیم.

روش صحیح مسواک زدن در ارتودنسی

متخصصان روش‌های خاصی را برای مسواک زدن دندان‌ها هنگامی که در دوران ارتودنسی ثابت هستید، مد نظر دارند که در بخش زیر به گفتن نکات مهمی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • استفاده از مسواک نرم و دارای لثه کش
 • یکی دیگر از مواردی که رعایت آن بسیار مهم است، استفاده از مسواک‌های بین دندانی است که برای تمیز کردن بین دندان‌ها و نیز فضای بین سیم‌ها و دندان‌ها است. زیرا اکثرا باکتری ها در این نواحی تجمع می‌کنند و باعث پوسیدگی و خرابی بین دندان‌ها می‌شوند. روش استفاده از مسواک بین دندانی به این صورت است که مسواک را به صورت عمود و به آرامی به داخل فضای بین دندان‌ها و سیم‌ها برده و با حرکت دادن آن به صورت عمودی فضای بین دندان‌ها و سیم‌ها را تمیز می‌کنید.
 • در هنگام مسواک زدن، مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه در دست خود نگهدارید و شروع کنید به مسواک زدن براکت‌ها و دندان ها، سعی کنید برای تمیز کردن هر دندان حدود ۱۰ ثانیه وقت بگذارید و با مسواک روی هر دندان یک حرکت چرخشی ایجاد کنید.
 • همچنین قابل توجه است که پس از خوردن هر وعده‌ی غذایی دندان‌ها باید با خمیر دندان فلوراید دار تمیز شوند و هر بار تمام نکات گفته شده باید رعایت شود. پس باید در روز ۳ بار مسواک بزنید، سعی کنید قبل از خواب نیز این کار را انجام دهید زیرا اگر محیط دهان قبل از خواب تمیز نشود در طول شب تا صبح احتمال ایجاد حفره‌ها و پوسیدگی‌ها در دهان بیشتر است.
 • در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت بافت لثه نیز بسیار آسیب پذیر است و نیاز به تمیز شدن دارد زیرا در معرض باکتری قرار دارد. به همین منظور نیز لثه باید با مسواک مخصوصی که توسطمتخصص ارتودنسی به بیماران معرفی می شود به آرامی مسواک شود.

مسواک زدن در حین ارتودنسی

با ارتودنسی چگونه بهداشت دهان را رعایت کنیم؟

رعایت بهداشت دهان و دندان برای همه افراد مهم است، همانطور که بالا اشاره کردیم ممکن است فکر کنید با وجود بریس ها رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی سخت باشد، اما با رعایت نکات زیر بهداشت را رعایت می کنید:

 • استفاده از نخ دندان در حین ارتودنسی

بعد از اینکه مسواک زدید باید سراغ نخ دندان بروید. در نخ دندان کشید هنگام ارتودنسی نیاز به فلاس تریدر دارید، فلاس تریدر یک وسبله قلاب مانند است که برای بهتر نخ دندان کشیدن به شما کمک می کند، بعد حدود ۳۰تا ۵۰ سانتی متر نخ دندان جدا کنید و با استفاده از فلاس تریدر بین دادن ها یکبار به سمت راست و یکبار به سمت چپ بدون ایجاد فشار بکشید، نخ دندان کشیدن در طول درمان ارتودنسی بسیار مهم است و اگر به صورت منظم انجام ندهید و هرچند روز یکبار از نخ دندان استفاده کنید باعث خونریزی لثه ها می شود.

 • تغذیه مناسب در طول درمان ارتودنسی

در طول درمان علاوه بر دقت کردن به رعایت بهداشت دندان و مسواک، نخ دندان باید به تغذیه مناسب هم دقت کرد. بعضی از غذا ها سخت و زیر هستند و شما باید از خوردن آنها اجتناب کنید و از غذاهای نرم استفاده کنید. در ادامه به مواد غذایی که نباید مصرف کنید اشاره خواهیم کرد.

 • مواد قندی مانند شیرینی، آب نبات
 • میوه های خشک وسفت
 • مواد نوشیدنی گاز دار مانند نوشابه
 • موادغذایی سفت و سخت

مسواک ارتودنسی

 • رعایت توصیه های متخصص ارتودنسی

اگر توصیه های متخصص ارتودنسی را جدی نگیرید، ممکن است در طول درمان ارتودنسی به درد دندان دچار شوید. متخصص ارتودنسی در یک جلسه تمام نکاتی که باید رعایت شود را به شما آموزش خواهد داد. و حتی اگر بعد از مدتی برای فرد سوال پیش آمد یا توصیه های متخصص را فراموش کرد، متخصص ارتودنسی به شما کمک خواهد کرد و باز هم شمارا راهنمایی می کند.

 

نحوه مسواک زدن در انواع ارتودنسی

مسواک زدن در ارتودنسی متحرک

به این دلیل نحوه مسواک زدن در انواع ارتودنسی متفاوت است که در ارتودنسی متحرک برعکس ارتودنسی ثابت شما می توانید هنگام غذا خوردن اتودنسی متحرک را آن را در می اوریم، ارتودنسی متحرک دارای پلاک های شفاف و نامرئی است که دیگر قالب ارتودنسی را با ذندان ها همزمان مسواک نمیزنیم و به صورت جداگانه این کار را انجام می دهیم.
بعد از هر وعده غذایی باید دهان خود را با آب بشویید و بعد از گذشت ۱۰تا ۳۵ دقیقه قالب ها را نیز بشویید و استفاده کنید. شماباید قالب ها را به صورت روزانه تمیز کنید و هرهفته قالب را در محلول شوینده که حاوی آنتی باکتریا است بگذارید.

مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی

مسواک زدن در ارتودنسی ثابت

از رایجترین نوع ارتودنسی می توان به ارتودنسی ثابت اشاره کرد، که تاثیر بسزایی در رفع کردن نامنظمی ها و صاف کردن دندان ها دارد. افرادی که ارتودنسی ثابت انجام داده اند علاوه بر تمیز کردن دندان ها باید بریس ها را نیز تمیز کنند. برای تمیز کردن بریس ها برای هر سمت ۳۰ ثانیه زمان کافیست ابتدا از سمت راست شروع کنید و به سمت چپ بکشید .

مراقبت بیشتر از دندان‌ها هنگام ارتودنسی، چرا؟

همانطور که گفتیم اگر که در دوران ارتودنسی دندان خود هستید باید اصول خاصی را رعایت کنید تا بتوانید سلامت دندان‌های خود را در طولانی مدت تأمین کنید. اما چرا؟ درصد زیادی از متخصصان ارتودنسی معتقدند، افرادی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند می‌بایست نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود حساسیت بیشتری بخرج دهند چرا که در این دوره دندان‌ها بیشتر در معرض باکتری‌ها و پوسیدگی هستند. پس اگر تمایل دارید دوره ی درمان ارتودنسی ثابت را با موفقیت پشت سر بگذارید و دندان هایی سالم و مرتب داشته باشید، به روش‌های نگهداری از دندان که در ادامه‌ مطلب بیان می‌کنیم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

اگر که شما نیز به شناخت متخصص ارتودنسی، بهترین متخصص ارتودنسی، دکتر ارتودنسی، انواع ارتودنسی و ایمپلنت علاقه مند هستید. می‌توانید با مراجعه به وبسایت ما و ارتباط با پشتیبانی، با تعداد مختلفی از دندانپزشک‌ها صحبت کرده و مشاوره بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشد. همچنین اگر که به انجام ایمپلنت و ارتودنسی نیاز داشتید می‌توانید کار خود را به متخصصان حرفه‌ای ما بسپارید.

محوه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی

ویزیت اولیه در سیمادنت کلینیک شامل یک ارزیابی کامل بالینی خواهد بود. بدین ترتیب که بیمار ابتدا در جریان تمامی مشکلات دهان و دندان خود از جمله پوسیدگی های احتمالی قرار می گیرد. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صفحه هزینه دندانپزشکی مراجعه نمایید. ما در وب سایت خود شرایطی را برای شما فراهم کرده ایم تا به راحتی هرچه تمام به صورت کاملا آنلاین اقدام به رزرو نوبت کنید. استفاده از خدمات آنلاین سایت مجموعه ما می تواند تجربه ای فوق العاده برای شما باشد. علاوه بر این امکان استفاده از خدمات ارتودنسی و ایمپلنت دندان نیز در مجموعه ما برای شما وجود دارد.

به اشتراک بگذارید :