بررسی مزیت لمینت برای دندان های کج

لمینت دندان برای دندان های کج
۴
(۱)

لمینت برای دندان های کج گزینه ی مناسبی نیست؛ زیرا در این روش دندان های کج ترمیم نشده بلکه با استفاده از روکش های لمینت پوشش داده می شود. متاسفانه در برخی از مواقع فرد به علت اطلاعات کمتر و البته هزینه های موجود و همچنین دوره ی درمان لمینت را به جای ارتودنسی ترجیح می دهد. در نظر داشته باشید که لمینت برای دندان های نا مرتب هیچ گاه جای ارتودنسی دندان را نخواهد گرفت. هیچ دندان پزشک متخصص و مجرب استفاده از لمینت را برای دندان کج توصیه نمی کند.

 لمینت برای دندان های کج

آیا لمینت دندان برای دندان های کج قابل اجرا است

آیا لمینت دندان برای دندان های کج قابل اجرا است یا نه؟ در پاسخ به این پرسش بهتر است بدانیم مزایا و معایب این روش چیست؟ آیا ارزش دارد برای دندان های کج از لمینت استفاده کنیم؟

لمینت روکشی است که از جنس ویژه و همرنگ با دندان تهیه می شود و معمولا برای دندان های جلویی کاربرد و کارایی دارد. با استفاده از لمینت می توان رنگ و شکستگی و کجی دندان را برطرف کرد. این روش مزایا و معایب ویژه ای دارد که در ادامه به طور کلی به آنها اشاره خواهیم کرد. اگر دارای دندان های کج هستید به طور معمول توصیه می شود که به جای لمینت از ارتودنسی استفاده شود.

یک پزشک متخصص و مجرب در این زمینه برای درمان دندان های کج از ارتودنسی استفاده می کند؛ زیرا نتایج به دست آمده از این روش نسبت به ارتودنسی موفقیت بیشتری دارد. لمینت برای دندان های نامرتب اگرچه به کار می رود ولی گزینه ی مطلوبی نمی باشد.

از همه مهمتر معایب لمینت نسبت به سایر روش های درمان کج بودن دندان بسیار بیشتر است، به همین دلیل می توان گفت که لمینت برای دندانهای کج آخرین گزینه است، قبل از تصمیم گیری در مورد لمینت حتما سعی کنید نظر پزشک مربوطه را دریافت کنید.

اصلاح طرح لبخند

لمینت دندان برای دندان های کج

کاربرد لمینت برای دندان های نامرتب

با استفاده از لمینت می توان دندان های کج را تا حدودی ترمیم کرد ولی موفقیت در این روش نیازمند پزشک کاردان و مجرب است و البته بیمار نیز باید اقدامات لازم را به طور منظم انجام دهد تا بتواند طول عمر لمینت را افزایش دهد. زمانی که برای درمان دندان های کج از روش های دیگر به جای لمینت مثل ارتودنسی استفاده شود، نتیجه ی بدست آمده از موفقیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

از طرف دیگر لمینت بعد از مدتی ممکن است نیازمند تجدید باشد و باید هزینه های گزافی نیز برای این منظور صرف شود اگر چه با استفاده از این روش می توان به طور قابل ملاحظه ای تغییراتی در شکل ظاهری دندان ایجاد کرد ولی این تغییر زودگذر خواهد بود و حتی ممکن است سبب به وجود آمدن مشکلات دیگر شود.

لمینت دندان به چه کسانی پیشنهاد نمی شود

افرادی که دندان های سالم دارند نباید از لمینت استفاده کنند زیرا در این روش لایه ای نازک از روی دندان تراشیده می شود و اگر پزشک مربوط تخصص کافی نداشته باشد در این حالت بیشتر از مزیت این روش معایب آن نصیب شما خواهد بود. استفاده از لمینت نیازمند بهداشت و مراقبت ویژه ای است. اگر شما مسواک زدن روزانه را نیز به تعویق می اندازید، در این صورت لمینت گزینه ی خوبی برای شما نخواهد بود. اگرچه زیبایی فوق العاده ای با استفاده از این روش نصیب دندان های شما خواهد بود ولی برای این که بتوانید طول عمر ان ها را افزایش دهید باید به طور منظم مراقبت های لازم را انجام دهید.

تصمیم گیری برای برطرف کردن دندان های کج نیازمند ارزیابی های ویژه توسط متخصصین است به همین دلیل توصیه ما آن است در این مورد همواره به پزشک خود اطمینان کنید. با استفاده از لمینت حتی اگر تا حدودی شکل ظاهری دندان تغییر کند نیز با گذر زمان شاهد برگشت تغییرات خواهید شد. به همین دلیل از ابتدا سعی داشته باشید راه اصولی را برای این منظور طی کنید.

کاندیدای مناسب لمینیت

افراد مناسب برای لمینت

محدودیت سنی برای استفاده از لمینت وجود ندارد ولی لمینت برای دندان های کوچک افراد سنین پایین گزینه ی خوبی نیست زیرا از آنجا که بعد از گذر زمان نیازمند ترمیم می باشد و در هر ترمیم نیز لایه ای از دندان تراشیده می شود. افراد سن پایین با بهره مندی از این روش با گذر زمان به مشکلات دیگر از جمله پوسیدگی دندان منجر خواهند شد.

ایمپلنت دندان

مزایای لمینت برای دندان های نامرتب

از مزایای لمینت برای دندان های نامرتب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم نیاز به بی حسی
  • انجام درمان در کوتاهترین مدت
  • زیبایی طبیعی و غیر قابل تشخیص
  • عدم رنگ پذیری با گذر زمان
  • مقاومت زیاد


هر چه پزشک مربوطه از تخصص کامل تری برخوردار باشد، مزایای بهره مندی از این روش نیز بیشتر خواهد بود. با استفاده از این روش دوره ی درمان در دو جلسه صورت می گیرد. ولی سایر روش های درمان به مراتب به زمان بسیاری نیازمند می باشد. البته ناگفته نماند اگر چه دوره ی درمان با سرعت رخ می دهد ولی در سال های آتی باید تعویض و یا جایگزین گردد که نیازمند هزینه های بیشتر است. لمینت زمانی کارایی دارد که فرد تمایل دارد رنگ دندان هایش سفید تر باشد.

البته به جای استفاده از لمینت راهکار های مختلفی برای این منظور موجود است، سعی کنید ابتدا ان ها را در اولویت قرار دهید. بیشتر این روش ها بسیار ارزان بوده و معمولا نتایج مطلوبی نیز دارند. با استفاده از لمینت فقط می توانید مشکل موجود را پوشش دهید و بعد از از بین رفتن تاثیر این روش مشکلات موجود دوباره نمایان خواهد شد و نیازمند درمان مجدد خواهید بود.

معایب لمینیت برای دندان های کج

معایب لمینت برای دندان های نامرتب

لمینت برای دندان های نامرتب زمانی که امکان بهره مندی از روش های دیگر ممکن نباشد می تواند به کار رود در غیر این صورت معایب لمینت برای دندان های نامرتب از مزیت های آن بیشتر است. قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از لمینت سعی کنید در جلسه مشاوره با پزشک مربوط اطلاعات کامل در این مورد را کسب کنید.

از جمله مهمترین معایب لمینت برای دندان های نامرتب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان تغییر رنگ و شکل آن بعد از چسبیده شدن امکان پذیر نیست
  • هزینه زیادی پیشنهاد می شود
  • اگر شکسته شود باید تعویض گردد
  • لمینت در صورتی که بیش از حد تراشیده شود ممکن است زودتر بیفتد
  • برای دندان های پوسیده و یا پر کردگی های قدیمی کارایی ندارد

اگر ترک خوردگی جزئی در دندان ایجاد شود در این حالت می توان از لمینت استفاده کرد زیرا روش های دیگر برای درمان ترک خوردگی جزئی مناسب نیست. در ابتدا نیز این روش برای برطرف ساختن این مشکلات به وجود آمده بود ولی با توجه به دوره ی درمان سریع آن گزینه های بهره مندی از آن بسط پیدا کرد تا جایی که افراد حاضر هستند از لمینت برای دندان های نامرتب استفاده کنند.

در این حالت دندان های کج ترمیم نمی شوند بلکه با استفاد از این روش پوشش مطلوبی ایجاد می شود که ظاهر دندان ها را تغییر می دهد. ناگفته نماند هر گونه کجی نیز با استفاده از لمینت قابل درمان نمی شود.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۴ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین