بهترین روش برای بستن فاصله دندان

روش های بستن فاصله دندان ها

یکی از نشان‌های زیبایی دندان‌ها داشتن فاصله مناسب میان آنها است. در بسیاری از افراد که فاصله دندان‌هایشان بسیار زیاد است به چند روش می توان بستن فاصله دندان‌ها را انجام داد. وجود این فاصله برای کشیدن نخ دندان اهمیت بسیاری دارد که باید به اندازه بسیار باریکی بین دندان‌ها فاصله باشد. اگر در کودکی فاصله میان دندان‌ها زیادتر از حد معمول باشد به دلیل اینکه در بزرگسالی استخوان‌های فک رشد کرده و سایز فک تغییر می کند، فاصله میان دندان‌ها بیشتر از قبل شده و دندان‌ها جلوه زشتی به خود می گیرند. فاصله زیاد میان دندان‌ها ممکن است علت پزشکی داشته باشد و بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

بستن فاصله دندان ها

فاصله بین دندان‌ها(دیاستم)

به فاصله بین دندان‌ها یا شکاف ایجاد شده بین دندان‌ها به اصطلاح “دیاستم” می‌گویند.عارضه دیاستم می‌تواند در هرجای دهان ایجاد شود که در بیشتر اوقات در فک فوقانی و دو دندان جلو اتفاق می‌افتد. این شرایط هم در بزرگسالان و هم کودکان ممکن است رخ دهد، البته در کودکان با رشد دندان‌های دائمی این فاصله از بین می‌رود.

علل فاصله بین دندان‌ها

اینفوگرافیک علل فاصله بین دندان ها
اینفوگرافیک علل فاصله بین دندان ها

عدم تناسب سایز استخوان فک و دندان

در بعضی از افراد، تناسب سایز استخوان فک با دندان یکسان نیست. در صورتی که ناهماهنگی و ناسازگاری استخوان فک با دندان‌ها وجود داشته باشد، شاهد فاصله بین دندان‌ها و تراز بودن آن‌ها می‌شویم که این شرایط باعث بروز فاصله بین دندان‌ها و از زیبایی دندانی آن کاسته می‎‌شود.

همچنین بخوانید: اصلاح طرح لبخند


دریافت مستقیم نوبت درمان فاصله بین دندان از کلینیک سیمادنت

دریافت نوبت


غایب بودن دندان‌ها

همانطور که گفته شد بعضی اوقات یک فرد ممکن است بر اثر ارثی یا ژنتیکی بودن سایز دندان‌های آن فرد کوچک یا ممکن است بعضی از دندان‌ها غایب باشد که به اصطلاح متریال دندانی آن فرد کم بوده است. در این صورت غایب بودن دندان‌ها باعث کم تر شدن زیبایی فرد می‌شود زیرا غایب بودن دندان‌ها باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود.

غایب بودن دندان ها
بنر دکتر داوودیان
لبیال فرنوم

لبیال فرنوم

لبیال فرنوم قسمتی از لب بالا است که توسط بخش جلو لثه‌های فک فوقانی به بخش داخل لب بالا متصل میکند. فرنوم یک زائده کوچکی است که با بالا نگه داشتن لب بالا قابل مشاهده است. زمانی که سایز فرنوم بزرگ شود باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود،در صورتی که فرنوم به حالت قبلی خود برگردد فاصله بین دندان‌ها شایع تر می‌شود.

سایز کوچک دندان ها

در بدن انسان مانند هر عضوی از بدن که ممکن است ابعاد و اندازه مختلفی داشته باشد؛ بعضی اوقات سایز دندان‌های یک فرد گاها به صورت ارثی یا ژنتیکی ممکن است کوچک باشد . در صورت کوچک بودن سایز دندان‌های فوقانی، باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود. بیشتر افراد فقط یکی از دندان‌های آن‌ها با سایر دندان‌ها سایز متفاوتی دارد، اما در برخی موارد می‌تواند یک سندروم ژنتیکی باعث این عارضه شود.

کوچک بودن سایز دندان ها و ایجاد فاصله بین دندان ها

بیماری های لثه

بیماری های لثه یکی از دلایل ایجاد فاصله بین دندان‌ها بیماری لثه است که با ضعیف شدن و یا تحلیل رفتن استخوان فک اتفاق می‌افتد. در این صورت باعث لق شدن دندان یا افتادن آن می‌شود که باعث ایجاد فاصله بین دندان می‌شود

بنر دکتر ترابیان

عوارض فاصله بین دندان

حتی اگر شما دندان‌های سفیدی داشته باشید اما فاصله میان آن‌ها متناسب نباشد، نمی توانید از لبخند زیبایی برخوردار باشید و قطعاً همیشه سعی می کنید کوتاه صحبت کرده تا دندان‌هایتان کمتر در دید قرار بگیرند. گیر کردن مواد غذایی در فاصله بین دندان باعث فاسد شدن و پوسیدگی دندان‌ها می شود و با بوی بد دهان و دندان مواجه می شوند. باکتری‌ها و خورده های غذا که در مدت زمان طولانی بین دندان‌های این افراد می ماند باعث بروز مشکلات لثه ای و زخم شدن لثه‌ها می شود. اما لازم است بدانید امروزه می توان با استفاده از انواع روش‌های بستن فاصله میان دندان از بروز و ادامه این بیماری‌ها جلوگیری کنید. فاصله زیاد بین دندان‌ها باعث می شود تا فک‌ها خود را بزرگ‌تر نشان دهند و لب‌های شما نیز جلوه ی بد فرمی داشته باشند.

همچنین بخوانید: دندان های فاصله دار


روش‌های درمان فاصله بین دندان‌ها

درمان های زیبایی

۱.بستن فاصله بین دندان با کامپوزیت

یکی از روش‌های درمان فاصله بین دندان‌ها استفاده از کامپوزیت است. این روش برای آن دسته از افرادی مناسب است که می‌خواهند در سریعترین زمان ممکن مشکل خود را حل نمایند. کامپوزیت موادی است که همرنگ دندان بوده و روی دندان به عنوان روکش قرار می‌گیرد که با استفاده از اشعه مخصوص استفاده میکنند تا سخت و محکم چسبیده شود. از کامپوزیت ها در بازسازی دندان شکسته یا از بین رفته و یا در اصلاح دندان از نظر زیبایی مورد استفاده می‌گیرد.

تصویر بیمار قبل و بعد از درمان فاصله بین دندان با کامپوزیت

تصاویر بیمار قبل و بعد از کامپوزیت

۲.بستن فاصله بین دندان با لمینت

لمینت دندان یک لایه نازک است که در سطح جلویی دندان چسبیده می‌شود. هنگام استفاده از لمینت ابتدا قسمت کوچکی از مینای دندان برداشته می‌شود تا مواد لمینت به خوبی در جایگاه مناسب قرار گیرد. در بیشتر مواقع لمینت را همراه با کامپوزیت انجام می‌دهند تا ظاهری طبیعی تر و زیباتری داشته باشد.از لمینت برای درمان اختلالات عملکردی دندان و درمان آسیب‌دیدگی‌های دندان و یا رفع مشکلات زیبایی می‌باشد که همچنین استفاده رایج آن برای پر کردن فضای فاصله بین دندان است.


بستن فاصله دندان به وسیله ارتودنسی

این روش یکی از قدیمی‌ترین روش‌های بستن فاصله دندان می باشد. برای انجام ارتودنسی حتما باید به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. دکتر متخصص پس از معاینه با توجه به فاصله دندان ها مدت زمان و چگونگی ارتودنسی را ارزیابی می کند. لازم به ذکر است برای بستن فاصله دندان در کودکان احتیاجی به ارتودنسی نیست و باید صبر کرد که کودک بزرگتر شود، زیرا که بعد از رشد دندان‌های دائمی با تغییر کردن سایز دندان ها فاصله زیادی بین دندان ها نباشد. استفاده از بندهای ارتودنسی یک روش سریع می باشد که سختی و عیب‌هایی نیز دارد. بندهای ارتودنسی باید با توجه و دقت بسیار زیادی نصب شوند تا به طور منظم و مرتب روی دندان‌ها قرار بگیرند. این بندها باعث حرکت دندان‌ها می شود که انجام این کار با درد دندان و لثه همراه است.

ارتودنسی و بستن فاصله دندان

مشاوره حضوری برای درمان فاصله بین دندان‌ها در شمال تهران

اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه ۳، واحد ۱۱

دریافت نوبت

کلینیک شریعتی سیمادنت

مشاوره حضوری برای درمان فاصله بین دندان‌ها در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، سیمادنت در غرب تهران نیز شعبه‌ای دیگر دارد و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری با دندانپزشک به شعبه ستارخان سیمادنت مراجعه کنید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید قصد مراجعه به یک مرکز دندانپزشکی در اطراف منزل خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

دریافت نوبت

کلینیک سیمادنت ستارخان

متخصصان درمان فاصله بین دندان‌ها در کلینیک تخصصی سیمادنت

دکتر مسعود داودیان

متخصص ارتودنسی

با رتبه ۱۷ کنکور سراسری، دکتر مسعود داودیان وارد دانشگاه شهید بهشتی می‌شوند و در مدت ۶ سال دوره دندانپزشکی عمومی خود را به پایان می‌رسانند و پس از آن دوره تخصصی خود را پشت سر می‌گذارند. دکتر داودیان با بیش از ۱۲ سال سابقه درمان تخصصی ارتودنسی، جزو افراد با تجربه در زمینه ارتودنسی و فک است. ایشان کلینیک تخصصی سیمادنت را با هدف بهبود سلامت دهان و دندان تاسیس کردند و این کلینیک جزو کلینیک‌های پپیشرفته و برتر کشور است.

دکتر مسعود داودیان / متخصص ارتودنسی

دکتر ساسان ترابیان / جراح و دندانپزشک

دکتر ساسان ترابیان

جراح و دندانپزشک

دکتر ساسان ترابیان، جراح و دندانپزشک با تجربه کلینیک تخصصی سیمادنت است. ایشان سال ۱۳۸۱ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد فارغ التحصیل و در سال ۲۰۰۳ عضو انجمن تحقیقات دندانپزشکی آمریکا شده و نزدیک به ۲۰ سال تجربه پژوهش و درمان دارند. در کلینیک تخصصصی سیمادنت دکتر ترابیان برای بیماران خدمات بلیچینگ، کامپوزیت و ایمپلنت انجام می‌دهند.

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین