بهترین روش برای بستن فاصله دندان

روش های بستن فاصله دندان ها

یکی از نشانه های زیبایی دندان ها داشتن فاصله مناسب میان آنها است. در بسیاری از افراد که فاصله دندان هایشان بسیار زیاد است به چند روش می توان بستن فاصله دندان ها را انجام داد. وجود این فاصله برای کشیدن نخ دندان اهمیت بسیاری دارد که باید به اندازه بسیار باریکی بین دندان ها فاصله باشد. اگر در کودکی فاصله میان دندان ها زیاد تر از حد معمول باشد به دلیل اینکه در بزرگسالی استخوان های فک رشد کرده و سایز فک تغییر می کند، فاصله میان دندان ها بیشتر از قبل شده و دندان ها جلوه زشتی به خود می گیرند. فاصله زیاد میان دندان ها ممکن است علت پزشکی داشته باشد و بهتر است به دکتر ارتودنسی مراجعه کنید.

بستن فاصله دندان ها

مشکلات زیاد بودن فاصله میان دندان ها

حتی اگر شما دندان های سفیدی داشته باشید اما فاصله میان آن ها متناسب نباشد، نمی توانید از لبخند زیبایی برخوردار باشید و قطعاً همیشه سعی می کنید کوتاه صحبت کرده تا دندان هایتان کمتر در دید قرار بگیرند. گیر کردن مواد غذایی در فاصله بین دندان باعث فاسد شدن و پوسیدگی دندان ها می شود و با بوی بد دهان و دندان مواجه می شوند. باکتری ها و خورده های غذا که در مدت زمان طولانی بین دندان های این افراد می ماند باعث بروز مشکلات لثه ای و زخم شدن لثه ها می شود. اما لازم است بدانید امروزه می توان با استفاده از انواع روش های بستن فاصله میان دندان از بروز و ادامه این بیماری ها جلوگیری کنید. فاصله زیاد بین دندان ها باعث می شود تا فک ها خود را بزرگ تر نشان دهند و لب های شما نیز جلوه ی بد فرمی داشته باشند.

روش های خانگی بستن فاصله دندان

علت فاصله افتادن میان دندان ها

بین دندان های کودکان و نوزادان شکاف هایی وجود دارد که به علت رویش دندان های شیری است و این شکاف ها با مرور زمان کمتر می شوند. مکیدن انگشت شست که یک عادت میان کودکان است باعث افتادن فاصله میان دندان های بالایی در کودک می شود. فشار دادن زبان بر پشت دندان های جلویی نیز باعث می شود دندان ها به سمت جلو رشد کنند و زیبایی خود را از دست بدهند. این مشکل در بزرگسالان هنگامی اتفاق می افتد که طول قوس فک با اندازه دندان مساوی نیستند و همخوانی ندارند. هنگامی که دندان های شیری می ریزند و دندان های دائمی در حال رشد هستند ممکن است سایز دندان ها تغییر کرده و فاصله میان آنها زیاد شود.

همچنین بخوانید:
دندان های فاصله دار

بروز تومور در دهان یا لثه نیز می تواند یکی از علت های افتادن فاصله بین دندان ها باشد. از طرفی دیگر، بیماری های لثه ای باعث می شوند که لثه ها ضعیف شده و کوچکتر شوند. بنابراین تا زمانی که فاصله میان دندان ها زیاد نشده است، باید به دنبال درمان بیماری لثه باشید. گاهی با افتادن یک دندان شیری، دندان دائمی برای رشد احتیاج به جراحی دارد و اگر توجه به نبود آن دندان نداشته باشید به مرور زمان دندان های کناری سعی می کنند جای خالی آن دندان را پر کنند که فاصله میان دندان ها زیاد شده و بستن فاصله دندان باید از طریق جراحی فک انجام شود. قبل از انجام هر گونه جراحی یا ترفندی برای بستن فاصله دندان می توانید به دکتر ارتودنسی مراجعه کنید تا با روش مناسبی این فاصله کم شود و مشکل حادتری برای دندان هایتان پیش نیاید. برای چسباندن و استفاده کردن از نگین دندان هنگامی که به دندان های جلویی به سمت جلو فشار وارد کنید باعث می شود که میان دندان های بالایی فاصله زیادی بیفتد. سعی کنید اگر به انجام این کار ها عادت دارید آنها را کنار گذاشته و به فکر درمان دائمی فاصله دندان هایتان باشید.

بهترین روش برای بستن فاصله دندان

مقاله زیر را حتما بخوانید:

علت فاصله افتادن بین دندان ها

بستن فاصله دندان به روش خانگی

در بعضی موارد فاصله میان دندان ها چندان اساسی نیست و می توانید به ساده ترین روش در خانه به بستن فاصله دندان خود بپردازید. با استفاده از نوار دندان می توان فاصله زیاد دندان ها را در خانه از بین برد. شب ها هنگام خواب این نوار را به دور دندان ببندید تا به مرور زمان فاصله میان دندان ها کمتر شود. انجام این کار باید به دقت انجام شود و شخصی که می خواهد از این ترفند استفاده کند باید در مورد بستن فاصله دندان بسیار تحقیق و مطالعه کند. باید توجه داشته باشید که چسب را در زاویه مخالفی چرخش ندهید که به مرور زمان به جای کم شدن فاصله دندان، دندان ها کج یا فاصله میانشان زیاد شود. در کل باید گفت که مرتب کردن دندان ها به روش خانگی به دقت و توجه خاصی نیاز دارد. بنابراین اگر تجربه انجام این کار را ندارید انجام این کار را به دکتر ارتودنسی بسپارید.

روش بالدینگ دندان

در این روش که باید به دست دکتر ارتودنسی انجام شود، دکتر ماده ای همرنگ دندان ها و از نجس صمغ کنار دندان ها می چسباند و تراش می دهد به طوری که انگار هیچ فاصله ای میان دندان های شما نبوده است. اما باید توجه داشت که طریقه مراقب از دندان ها را از دکتر پرسیده و به آن عمل کنید. اگر مراقب دندان های خود باشید این روش سال ها می تواند مشکل بستن فاصله دندان را برای شما حل کند. روش بالدینگ دندان به مراقبت خاصی احتیاج ندارد و تنها لازمه آن این است که دوبار در روز مسواک بزنید و از دهانشویه استفاده کنید. برای اطمینان از سلامت دندان های خود هر چند وقت یکبار به دندانپزشکی مراجعه کنید. یک عادت بد میان انسان ها این است که برای خرد کردن و شکستن اجسام از دندان استفاده می کنند که این کار آسیب زیادی به دندان ها می رساند. به هیچ وجه بعد از بالدینگ، از دندان هایتان برای خرد کردن یخ، جویدن درب خودکار یا باز کردن درب انواع بطری استفاده نکنید چرا که باعث شکستن بالدینگ دندان می شوند.

روش باندینگ برای بستن فاصله دندان ها

بستن فاصله دندان به وسیله ارتودنسی

این روش یکی از قدیمی ترین روش های بستن فاصله دندان می باشد. برای انجام ارتودنسی حتما باید به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. دکتر متخصص پس از معاینه با توجه به فاصله دندان ها مدت زمان و چگونگی ارتودنسی را ارزیابی می کند. لازم به ذکر است برای بستن فاصله دندان در کودکان احتیاجی به ارتودنسی نیست و باید صبر کرد که کودک بزرگتر شود، زیرا که بعد از رشد دندان های دائمی با تغییر کردن سایز دندان ها فاصله زیادی بین دندان ها نباشد. استفاده از بان های ارتودنسی که یک روش سریع می باشد؛ سختی و عیب هایی نیز دارد. باندهای ارتودنسی باید با توجه و دقت بسیار زیادی نصب شوند تا به طور منظم و مرتب روی دندان ها قرار بگیرند. این باندها باعث حرکت دندان ها می شود که انجام این کار با درد دندان و لثه همراه است.

ارتودنسی و بستن فاصله دندان

بستن فاصله دندان با استفاده از روکش

روکش تمامی قسمت های دندان را می پوشاند و این روش یکی از ساده ترین روش های بستن فاصله دندان است که به طور دائمی ماندگار است. استفاده از روکش علاوه بر بستن فاصله دندان مزایای دیگری هم دارد. لازم است بدانید روکش انتخاب شده، مناسب با سایز دندان شما ساخته می شود و به راحتی فاصله میان دو دندان را کمتر می کند. شکستگی یا جرم گرفتن دندان ها با این روش به طور کامل حل شده اما باید توجه داشت که این کا را به دکتر متخصص بسپارید تا به مرور زمان روکش ها جدا نشوند.

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین