بهترین روش برای بستن فاصله دندان

روش های بستن فاصله دندان ها
۰
(۰)

یکی از نشانه‌های زیبایی دندان‌ها داشتن فاصله مناسب میان آنها است. در بسیاری از افراد که فاصله دندان ها بسیار زیاد است. به چند روش می‌توان بستن فاصله دندان‌ها را انجام داد. وجود این فاصله برای کشیدن نخ دندان اهمیت بسیاری دارد که باید به اندازه بسیار باریکی بین دندان‌ها فاصله باشد.

اگر در کودکی فاصله میان دندان‌ها زیادتر از حد معمول باشد به دلیل اینکه در بزرگسالی استخوان‌های فک رشد کرده و سایز فک تغییر می کند، فاصله میان دندان‌ها بیشتر از قبل شده و دندان‌ها جلوه زشتی به خود می‌گیرند. فاصله زیاد میان دندان‌ها ممکن است علت پزشکی داشته باشد و بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.


بستن فاصله بین دندان بعد از ارتودنسی
بعد از ارتودنسی
بستن فاصله بین دندان حین ارتودنسی
ارتودنسی
بستن فاصله بین دندان قبل از ارتودنسی
قبل از ارتودنسی

فاصله بین دندان ها (دیاستم)

به فاصله بین دندان‌ها یا شکاف ایجاد شده بین دندان‌ها به اصطلاح “دیاستم” می‌گویند. عارضه دیاستم می‌تواند در هرجای دهان ایجاد شود که در بیشتر اوقات در فک فوقانی و دو دندان جلو اتفاق می‌افتد. این شرایط هم در بزرگسالان و هم کودکان ممکن است رخ دهد، البته در کودکان با رشد دندان‌های دائمی این فاصله تا حدودی از بین می‌رود.

کاور دکتر داوودیان

علل فاصله بین دندان‌ها

اینفوگرافیک علل فاصله بین دندان ها
اینفوگرافیک علل فاصله بین دندان ها

عدم تناسب اندازه استخوان فک و دندان‌ها

در بعضی از افراد، تناسب اندازه استخوان فک و دندان‌ها برقرار نیست. در صورتی که ناهماهنگی و ناسازگاری استخوان فک با دندان‌ها وجود داشته باشد، شاهد فاصله بین دندان‌ها و تراز نبودن آن‌ها می‌شویم که این شرایط باعث بروز فاصله بین دندان‌ها شده و از زیبایی دندان‌ها می‌کاهد.

همچنین بخوانید: هزینه ارتودنسی دندان


دریافت مستقیم نوبت درمان فاصله بین دندان از کلینیک سیمادنت

دریافت نوبت اینترنتی


غایب بودن دندان‌ها

همانطور که گفته شد بعضی اوقات یک فرد ممکن است بر اثر ژنتیک دندان‌های کوچک داشته باشد یا ممکن است بعضی از دندان‌ها غایب باشد که به اصطلاح متریال دندانی آن فرد کم است. در این صورت غایب بودن دندان‌ها به دلیل ایجاد فاصله بین دندان‌ها باعث کمتر شدن زیبایی فرد می‌شود.

غایب بودن دندان ها
لبیال فرنوم

فرنوم با چسبندگی قوی

لبیال فرنوم بافت نرمی است که توسط بخش جلو لثه‌ دندان‌های جلویی فک بالا را به بخش داخلی لب بالا متصل می‌کند. فرنوم یک زائده کوچکی است که با بالا نگه داشتن لب بالا قابل مشاهده است. زمانی که سایز فرنوم بزرگ شود باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود،در صورتی که فرنوم به حالت قبلی خود برگردد فاصله بین دندان‌ها شایع تر می‌شود.

سایز کوچک دندان‌ها

در بدن انسان مانند هر عضوی از بدن که ممکن است ابعاد و اندازه مختلفی داشته باشد؛ بعضی اوقات سایز دندان‌های یک فرد گاها به صورت ارثی یا ژنتیکی ممکن است کوچک باشد. کوچک بودن سایز دندان‌های فوقانی، باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود.در بسیاری از افراد فقط یکی از دندان‌ها اندازه کوچکتری از بقیه دارد، ولی در برخی موارد می‌تواند یک سندروم ژنتیکی باعث این عارضه شود.

کوچک بودن سایز دندان ها و ایجاد فاصله بین دندان ها
فاصله بین دندان بر اثر بیماری‌های لثه

بیماری‌های لثه

یکی از دلایل ایجاد فاصله بین دندان‌ها، بیماری‌های لثه‌ است که با ضعیف شدن و یا تحلیل رفتن استخوان فک اتفاق می‌افتد. در این صورت باعث لق شدن دندان یا افتادن آن شده، که در نهایت باعث ایجاد فاصله بین سایر دندان‌ها می‌شود. در صورتی که بیماری لثه وجود داشته باشد دندان‌ها ثبات کافی داخل لثه و بافت نگهدارنده دندان نخواهد داشت. در این شرایط با فشار‌های نرمالی از سمت زبان، گونه یا لب ها دچار تغییر موقعیت شده و باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود.

عوارض فاصله بین دندان

حتی اگر شما دندان‌های سفیدی داشته باشید اما فاصله میان آن‌ها متناسب نباشد، نمی توانید از لبخند زیبایی برخوردار باشید و قطعاً همیشه سعی می کنید کوتاه صحبت کرده تا دندان‌هایتان کمتر در دید قرار بگیرند.

گیر کردن مواد غذایی در فاصله موجود در بین دندان‌ها باعث فاسد شدن و پوسیدگی دندان می‌شود و با بوی بد دهان و دندان مواجه می شوند. باکتری‌ها و خورده‌های غذا که در مدت زمان طولانی بین دندان‌های افراد می‌ماند باعث بروز مشکلات لثه‌ای و زخم شدن لثه‌ها می‌شود.

فاصله زیاد بین دندان‌ها باعث می‌شود تا فک‌ها خود را بزرگ‌تر نشان داده و لب‌های شما نیز جلوه ی بد فرمی داشته باشند. اما لازم است بدانید امروزه می‌توان با انواع روش‌های دندانپزشکی فاصله میان دندان از بین برده و از ادامه این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

همچنین بخوانید: دندان های فاصله دار


روش‌های درمان فاصله بین دندان‌ها

درمان های زیبایی

۱.بستن فاصله بین دندان با کامپوزیت

یکی از روش‌های درمان فاصله بین دندان‌ها استفاده از کامپوزیت است. این روش برای آن دسته از افرادی مناسب است که می‌خواهند در سریعترین زمان ممکن مشکل خود را حل نمایند. کامپوزیت موادی است که همرنگ دندان بوده و روی دندان قرار می‌گیرد که با استفاده از اشعه مخصوص به دندان چسبیده ، سفت و محکم می‌شود. از کامپوزیت ها در بازسازی دندان شکسته یا از بین رفته و یا در اصلاح دندان از نظر زیبایی استفاده می‌شود.

۲.بستن فاصله بین دندان با لمینت

لمینت دندان یک لایه نازک است که در سطح جلویی دندان چسبیده می‌شود. هنگام استفاده از لمینت ابتدا قسمت کوچکی از مینای دندان برداشته می‌شود تا مواد لمینت به خوبی در جایگاه مناسب قرار گیرد. در بیشتر مواقع لمینت انجام می‌شود تا ظاهری طبیعی تر و زیباتری داشته باشد.از لمینت برای درمان اختلالات عملکردی دندان و درمان آسیب‌دیدگی‌های دندان و یا رفع مشکلات زیبایی استفاده می‌شو که همچنین استفاده رایج آن برای پر کردن فاصله بین دندان است.


بستن فاصله دندان به وسیله ارتودنسی

ارتودنسی یکی از قدیمی ترین و اصولی ترین روش‌های درمان یا بستن فاصله دندان می‌باشد. برای انجام ارتودنسی دندان حتما باید به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. دکتر متخصص پس از معاینه با توجه به فاصله دندان‌ها مدت زمان و چگونگی ارتودنسی را ارزیابی می کند. لازم به ذکر است برای کودکانی که هنوز دندان شیری دارند باید صبر کرد تا دندان های دائمی رشد کنند و سپس در صورت مشاهده فاصله برای بستن فاصله این دندان‌ها اقدام کرد. بستن فاصله بین دندان ها با استفاده از ارتودنسی با توجه به وضعیت دندان های هر فرد متفاوت است بنابراین نحوه و محل قراردادن بند های ارتودنسی باید باتوجه به وضعیت دندان‌ها و تشخیص دکتر متخصص ارتودنسی تعیین گردد. در این صورت نصب براکت های اتودنسی و بند های ارتودنسی در نهایت باعث حرکت دندان ها شده و فاصله اضافی میان دندان هارا از بین می‌برد

عکس قبل و بعد ارتودنسی بیمار

متخصصین درمان فاصله بین دندان‌ها در کلینیک تخصصی سیمادنت

دکتر مسعود داودیان

متخصص ارتودنسی

با رتبه ۱۷ کنکور سراسری، دکتر مسعود داودیان وارد دانشگاه شهید بهشتی می‌شوند و در مدت ۶ سال دوره دندانپزشکی عمومی خود را به پایان می‌رسانند و پس از آن دوره تخصصی خود را پشت سر می‌گذارند. دکتر داودیان با بیش از ۱۲ سال سابقه درمان تخصصی ارتودنسی، جزو افراد با تجربه در زمینه ارتودنسی و فک است. ایشان کلینیک تخصصی سیمادنت را با هدف بهبود سلامت دهان و دندان تاسیس کردند و این کلینیک جزو کلینیک‌های پپیشرفته و برتر کشور است.

دکتر مسعود داودیان / متخصص ارتودنسی


مشاوره حضوری برای درمان فاصله بین دندان‌ها در شمال تهران

اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه ۳، واحد ۱۱

کلینیک شریعتی سیمادنت

دریافت نوبت اینترنتی

مشاوره حضوری برای درمان فاصله بین دندان‌ها در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، سیمادنت در غرب تهران نیز شعبه‌ای دیگر دارد و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری با دندانپزشک به شعبه ستارخان سیمادنت مراجعه کنید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید قصد مراجعه به یک مرکز دندانپزشکی در اطراف منزل خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

دریافت نوبت اینترنتی

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین