علل و درمان حساسیت دندان به سرما

درد فک و آسیب به دندان
۰
(۰)

چرا دندان ها نسبت به سرما حساس هستند؟

چرا دندان هایم به سرما و ترشی حساسیت دارند و اذیتم می کنند؟ دندانم حساس شده است و نمی توانم بستنی و آب خنک بخورم… آیا دندانم نیاز به عصب کشی دارد؟
جمله بالا سوال بسیاری از مراجعین دندانپزشکی است. اگر شما هم حین خوردن مواد خوراکی و غذا‌های سرد یا گرم درد تیز و سریعی را احساس می کنید که بلافاصله برطرف می شود جز دسته ای هستید که دندان‌های حساس دارید. این مطلب در مورد هایپرسنسیویتی یا حساسیت دندان به سرما است.

هزینه ارتودنسی

چرا دندان ها به سرما حساس هستند

دندان های ما به طور تکاملی برای خوردن غذاهای خیلی سرد طراحی نشده اند. تا همین صد سال پیش در نبود یخچال‌های صنعتی و خانگی، دسترسی مردم به غذا‌های خیلی سرد وجود نداشت. انسان ها هرگز مواد غذایی از قبیل بستنی یا یخ را در چهارفصل سال مصرف نمی کردند.
بیشتر مواد غذایی در دمای محیط استفاده می شد بنابراین عموما مشکلاتی از قبیل حساسیت دندانی شیوع زیادی نداشت! تغییرات دمایی زیاد برای دندان های شما می توانند آسیب زا باشند.
حساس شدن دندان ها در جامع مدرن یک مشکل شایع می باشد. برخی از افراد حساس بودن دندان ها را مشکل بزرگی تلقی نمی کنند ولی برخی از این مشکل کلافه می شوند و به جست و جوی درمان برای آن برمی آیند. (۸۸ درصد دندانپزشکان معتقدند حساسیت دندانی روی کیفیت زندگی مبتلایان به این شرایط تاثیر نامطلوب می گذارد.)

متخصص ایمپلنت در تهران

دلایل حساسیت دندان به سرما

• دلایل حساسیت دندانی


حساسیت دندانی علل مختلفی می تواند داشته باشد که در این مطلب به علل آن ها می پردازیم.

• ترشی ها و غذاهای اسیدی

مواد غذایی اسیدی مانند ترشی ها، لیمو و … می تواند یک لایه از مینای دندان شما را در خود حل کند و از بین ببرد و به این ترتیب دندان های شما را حساس کند. از مک زدن میوه های اسیدی مانند لیمو خودداری کنید و بعد از مصرف آن ها بلافاصله با آب دهان خود را بشویید.

• ترک های دندانی

حضور ترک هایی که با چشم دیده نمی شوند بر روی دندان شما می تواند آن ها را حساس کند. ترک‌ها می توانند خود به خود، در اثر ضربه و یا شکستن چیز‌های سفت یا عادات غلط مانند جویدن یخ، شکستن و خرد کردن غذا‌ها و اشیای سفت با دندان ایجاد می شوند. بعضی ترک ها نیاز به درمان دارند.

• مسواک زدن با روش غلط

مسواک زدن با روش غلط یا استفاده از مسواک نامناسب می تواند به سلامت دندان آسیب برساند. مسواک زدن با فشار زیاد و با ضربات افقی به همراه استفاده از مسواک های سفت، مینای دندان شما را نازک کرده و دندان های شما را حساس می کنند.
مسواک زدن با روش غلط همچنین باعث افت لثه شما می شود و ریشه دندان هایتان را در معرض مواد غذایی با دماهای مختلف قرار می دهد.


• پوسیدگی ها یا ترمیم های نزدیک به عصب

وجود پرکردگی بر روی دندان، می تواند درجاتی از حساسیت برای آن دندان ایجاد کند. در حضور پوسیدگی‌ها و پرکردگی‌ های نزدیک عصب، چون لایه های حفاظت کننده پالپ (عصب) دندان در برابر تغییرات حرارتی وجود ندارد، دندان ها بیشتر حساس می شوند.

• سایش دندانی

سایش دندان ها (دندان قروچه) بر روی هم علل مختلفی می تواند داشته باشد. اعم از مشکلات عصبی، کشیده شدن دندان‌ ها و به هم خوردن نابه جای دندان ها به روی هم و حتی حضور انگل‌ها در بدن. از بین رفتن مینا و عاج در اثر سایش، دندان ها را در معرض حساسیت قرار می دهد.


• درمان های دندانپزشکی

درمان های دندانپزشکی مثل پرکردگی و سفیدکردن دندان ها می تواند آن ها را حساس کند. سفیدکردن دندان ها ممکن است تا درجاتی حساسیت ایجاد کند. (شیوع آن بالا بوده و بین ۵۵ تا ۷۵ درصد است) ولی این حساسیت به طور معمول موقت بوده و برطرف می شود.
درمان های پریودنتال(لثه) مانند جراحی لثه هم می تواند اثر جانبی حساسیت دندانی را به دنبال داشته باشد. حساسیت بعد از پرکردن دندان هم معمولا بعد از مدتی برطرف می شود. اما گاهی ادامه این حساسیت، نیاز به درمان ریشه (عصب‌کشی) را موجب می شود.

معرفی بهترین متخصص ارتودنسی تهران

حساسیت دندان به سرما

• درمان حساسیت دندانی

درمان حساسیت دندانی گاهی از نظر تکنیکی ساده است. شایع ترین درمان سردی دندان توصیه شده استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت است. درمان‌ های دیگری هم در مطب دندانپزشکی می تواند روی دندان های شما انجام شود و حساسیت دندان را برطرف کرده یا کاهش دهد. (درمان ضدحسایت در مطب، فلورایدتراپی، پیوند لثه و …).
گام آخر برای درمان حساسیت ‌های بیش از حد و کلافه کننده دندانی، مبادرت به درمان ریشه (عصب کشی) است که معمولا به ندرت با نیاز به این درمان مواجه می شویم.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین