مضررات لمینیت دندان

آیا لمینت به دندان ها آسیب می رساند؟
۰
(۰)

روکش های دندانپزشکی و به عبارتی لمینت، قطعات نازکی از پرسلن با رنگ دندان است که در قسمت های جلویی دندان های طبیعی شما نصب شده است و روشی آسان برای رفع انواع مشکلات پوسیدگی و زیبایی است. از آنجا که آنها دائمی هستند، شما باید قبل از تصمیم گیری برای لمینت کردن، جوانب مثبت و منفی رویه و مضررات لمینت دندان را با دقت بسنجید. در اینجا شش نکته وجود دارد که باید با دندانپزشک در مورد آنها فکر کرده و در مورد آنها بحث کنید.

لبخند زیبا با لمینت

داشتن لبخند زیبا و تناسب بین فرم های صورت و لبخند امری تصادفی نیست. روکش های لمینت در دنیای دندانپزشکی نسبتاً جدید هستند. آنها می توانند روش مناسبی برای درمان شکاف بین دندان های شما، دندان های ضعیف و حتی دندان های رنگی باشند. بنابراین، اگر دندان شما همگان لبخند به همان اندازه روشن، سفید و درخشان نباشد، ممکن است زمان آن فرا رسد که این رویه نسبتاً جدید را در نظر بگیرید. سال ها نوشیدن قهوه، سیگار کشیدن و یا خوردن غذاهای بسیار رنگی سرانجام عوارض خود را روی دندان های شما می گذارد و آنها را به زرد یا قهوه ای تبدیل می کند.

لمینت دندان به دندان ها آسیب می رساند

مینای دندان را می توان در خانه یا توسط دندانپزشک خود سفید کرد، اما با این روش ها می تواند دوباره جرم بگیرد و تغییر رنگ بدهد. اگر به دنبال راهی آسان تر برای سفید تر کردن دندان و زیباتر کردن لبخند هستید، روکش های دندان ممکن است مناسب شما باشد. طبق گفته های انستیتوی ملی بهداشت (NIH)، لمینت ها تا حد زیادی مقاوم در برابر لکه هستند، بنابراین دیگر نیازی به نگرانی از تغییر رنگ و یا نیاز به سفیدتر شدن دندان های خود ندارید.این در حالی است که مضررات لمینت دندان نیز وجود داردو باید مورد بررسی قرار گیرد.

رفع مشکلات زیبایی دندان ها

ونیرها پوسته های بسیار نازکی از سرامیک، چینی یا یک ماده رزین کامپوزیت هستند که به قسمت جلوی دندان شما پیوند می خورند. دندان های کج یا شکسته را می توان با سایر روش های ارتودنسی دندان درمان کرد، اما طبق گفته علم دندانپزشکی، این مشکلات گاهی اوقات می تواند با کمک لمینت ها درمان شود. لمینت ها به سطوح جلوی دندان شما متصل شده اند؛ بنابراین اگرچه آنها دندان های شکسته شده را به طور دائمی ترمیم نمی کنند، اما بعد از اعمال، مشکلات جزئی را استتار می کنند.

دندان های طبیعی شما ممکن است هنوز شکسته یا کج باشند، اما هیچ کس به جز شما و دندانپزشک شما خبر نخواهد داشت. توجه به این نکته ضروری است که روکش ها همیشه نمی توانند جایگزین درمان ارتودنسی شوند و دندانپزشک شما به جای قرار دادن روکش می تواند شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع دهد. استفاده از روکش ها معمولاً نیاز به بی حسی کمی یا ناچیز دارد و می تواند گزینه ای مناسب برای بهبود زیبایی دندان های جلوی شما باشد.

همچنین بخوانید: ارتودنسی بهتر است یا لمینت

آیا لمینت دندان به مینای دندان آسیب می رساند

مینای دندان آسیب دیده

مینا دندان قوی است، اما غیر قابل تخریب نیست. مینای دندان شما ممکن است از مسواک زدن بیش از حد آسیب دیده باشد و یا توسط غذاها و نوشیدنی های بسیار اسیدی هستند؛ خورده شود. اسید معده مرتبط با بیماری ریفلاکس اسید نیز می تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. این می تواند دلیلی برای نگرانی شما باشد، زیرا مینای از دست رفته رشد نمی کند و ترمیم نمی شود. اما خوشبختانه می توان آن را جایگزین کرد. طبق گفته آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا، ونیرها یک درمان عالی برای دندان ها با ساییدگی مینا یا فرسایش مینا است و در عین حال از نظر زیبایی شناسی نیز خوشایند است.

برای اعمال روکش دندان ها، دندانپزشک کمی از دندان های شما را تغییر شکل می دهد. همچنین لازم است وی یک لایه نازک از مینای دندان را از دندان های شما خارج کند تا روکش ها به سطح دندان شما بچسبند؛ که در این صورت این روش prepping نامیده می شود.

مضرات لمینت برای مینای دندان

هزینه بالای لمینت

به طور متوسط، لمینت ها یا روکش های دندان، بسته به موارد و نیازهای فردی می توانند در هر جایی بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار برای هر دندان هزینه بتراشند. عواملی که در هزینه های درمانی تاثیر می گذارد شامل دشواری انجام لمینت، اندازه استفاده از مواد لمینت، جغرافیا و موارد دیگر است.

فقط دندانپزشک متخصص شما می تواند هزینه پرونده شما را بر اساس نیازهای خاص شما تعیین کند. برای بسیاری از بیماران، قیمت لمینت بسیار مهم است، اما دانش در مورد مواد تخصصی بسیار مهمتر از قیمت لمینت است. قیمت روکش ها بسته به موقعیت مکانی شما، دندانپزشک شما و تعداد دندان هایی که می خواهید ترمیم کنید متفاوت خواهد بود، اما یک چیز را با اطمینان می توان گفت آن این است که آنها اغلب گران هستند. طبق بررسی سال ۲۰۱۷ اعضای آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا، متوسط ​​هزینه یک روکش منفرد ۱.۳۱۳ دلار بوده است.

مضررات لمینت دندان

افزایش حساسیت

هر دندانپزشک خوب قصد دارد قبل از استفاده از روکش ها، یک معاینه کامل که اغلب شامل اشعه X است، انجام دهد. این بررسی برای بررسی بیماری یا عفونت در حال انجام بسیار مهم است. از آنجا که استفاده از روکش روی دندان هایی که دچار پوسیدگی شده یا از عفونت لثه رنج می برند هرگز ایده خوبی نیست و یکی از مضررات لمینت دندان محسوب می شود. وجود روکش ها می تواند درمان این مشکلات را بسیار سخت تر کند. برخی از افراد بعد از گرفتن ونیر افزایش حساسیت دندان را تجربه می کنند. طبق آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا، ممکن است شما برای چند روز اول بعد از عمل حساسیت به دمای گرم یا سرد را حس کنید، اما معمولاً بعد از مدتی از بین می رود. حساسیت دندان ناراحت کننده و ناخوشایند است، اما می توانید آن را با محصولات مناسب مدیریت کنید. بعضی از خمیر دندان ها به تسکین درد همراه با حساسیت دندان کمک می کنند و به ترمیم و تقویت مینای دندان ضعیف نیز کمک می کند.

همچنین بخوانید: تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

لمینت دندان و معایب آن

رویه غیر قابل برگشت

در حالی که روکش های دندان باید به طور معمول برای ده ها سال عمر کنند، می توانید طول عمر روکش های خود را با برخی از عادت های بد کوتاه کنید. با این حال لمینت ها دائمی در نظر گرفته می شوند زیرا دندانپزشک شما برای قرار دادن صحیح آن ها باید ساختار دندان های طبیعی شما را تغییر دهد. به این ترتیب ممکن است لایه بیرونی مینای دندان شما برداشته شود. روکش های دندان یک روش عالی برای پنهان کردن دندان هایی با تغییر رنگ، کج یا آسیب دیده است، اما مهم است که قبل از گرفتن آنها مضررات لمینت دندان را که در این مقاله آمده اند، مورد بررسی قرار دهید.

با دندانپزشک خود ملاقات کنید تا دریابید که روکش های دندان یک راه حل مناسب برای شما هستند یا خیر. روکش های دندانپزشکی برای بسیاری از بیماران یک انتخاب عالی است. اگر به دنبال دندانپزشک مناسب برای انجام این روش هستید، باید بدانید که تهیه و استفاده از روکش بسیار از نظر فنی چالش برانگیز است. باید توجه داشته باشید که هر دندانپزشکی آموزش یا تجربه لازم برای قرار دادن روکش ها با موفقیت را ندارد.

با مقاله لمینت برای دندان های کج با ما همراه باشید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین