هنر دندانپزشکی زیبایی و آشنایی با خدمات آن

بلیچینگ زیبایی
۰
(۰)

فرقی نمی کند که کلمه زیبایی در کدام رشته استفاده شود؛ در هر صورت این کلمه بیانگر وجود هنر در آن تخصص است. دندانپزشکی زیبایی به عنوان یکی از شاخه های دندانپزشکی مدرن شناخته شده و خدماتش کاملا بر روی زیبایی دندان با هدف حفظ سلامتی دندان و لثه هاست.

امروزه متخصصین ارتودنسی دندان و دندانپزشک زیبایی می توانند این خدمات را بهتر از دیگر دندانپزشکان به مشتریان عرضه نمایند، اما این خدمات چیست و چه تفاوت هایی با دندانپزشکی ترمیمی دارد؟ با ما برای بررسی جواب این سوالات، همراه باشید.

دندانپزشک زیبایی

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

برعکس تصور اکثریت مردم، دندانپزشکی زیبایی امروزه برای تبلیغات در کسب و کار دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد تا مشتریان بتوانند زمینه و تخصص کاری دندانپزشک در انواع خدمات را بهتر متوجه شوند، هر چند به طور کلی هدف اصلی تمام دندانپزشکان حفظ ظاهر و سلامتی دندان و لثه می‌باشد. با اینحال انجمن دندانپزشکان آمریکا، این شاخه از خدمات را به عنوان یک رشته ی رسمی در دندانپزشکی نمی پذیرد و دانشجویان علاقه مند به این حوزه می توانند در تخصص های مرتبط که در مقدمه عنوان شد، مشغول تحصیل شوند.

به یاد داشته باشید که دندانپزشکی زیبایی، تلفیق دندانپزشکی و هنر است و داشتن مهارت کافی و دانستن اصول زیبایی شناسی دندان، مهم ترین فاکتورها برای انتخاب یک دندانپزشک زیبایی است.

اصلاح طرح لبخند

دندانپزشکی زیبایی

تفاوت دندانپزشکی زیبایی با دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

تفاوت دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی تنها در دانستن یک واقعیت است. هیچگاه نمیتوان بدون ترمیم ظاهر دندان، انتظار زیبایی دندان را داشت. موادی که در پروسه ی زیباسازی دندان به کار می رود باید بر روی دندان هایی استفاده شود که قبل از آن ترمیم شده باشند. در واقع دندانپزشکی ترمیمی، شروع پروسه ترمیم و زیبایی دندان شما خواهد بود.

در دندانپزشکی ترمیمی، شما ابتدا باید دندان های خود را با روش هایی نظیر ایمپلنت، گذاشتن دندان مصنوعی و دیگر موارد از این قبیل برای استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی آماده کنید. البته خبر خوب این است که تفاوت مفهوم بین زیبایی و ترمیم دندان تنها به این موضوع خلاصه شده و از طرفی ترمیم دندان توسط تمام دندانپزشکان صورت می گیرد، زیرا تمام دانش آموختگان این رشته باید این مهارت های پایه را در دندان پزشکی فراگیری کنند، پس لازم نیست برای ترمیم دندان خود، از یک دندان پزشک دیگر استفاده کنید، کافیست کلیه خدمات ترمیم و زیبایی دندان را از دندانپزشک زیبایی خود بخواهید.

چرا دندانپزشکی زیبایی حائز اهمیت است؟

دانستن دو نکته ی مهم به ما در پاسخ به چرایی اهمیت داشتن این تخصص کمک می کند. اولین نکته این است که وجود لبخند زیبا در هر سن و سالی می تواند تاثیر مثبتی بر اطرافیان شما بگذارد. مهم نیست چقدر پیر شده و پوستتان خراب شده است، لبخند زیبا می تواند دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.

نکته ی مهم دیگر، مطلع شدن از سیر دستیابی به این تخصص است. متخصصین این حوزه نسبت به دندانپزشکان عمومی دوره های تخصصی بیشتری را گذرانده اند و می توانند زیبایی ساختار دندان ها را بهتر درک کنند. حتی اگر دندانپزشکان عمومی، درمان های ترمیم و زیبایی دیگری مانند پر کردن و سفید کردن را انجام دهند، باز هم این تخصص، تلفیقی از هنر و دانش دندانپزشکی است و نیازمند دوره های مختص به خود می‌باشد.

سفید کردن دندان با بلیچینگ

بلیچینگ یکی از راهکارهایی است که بسیار مورد اقبال عموم قرار گرفته است، زیرا این روش دنگ و فنگ های ترسناکی که در ذهن مشتریان است را ندارد و حتی می توان آن را در منزل هم انجام داد. البته بهتر است برای اینکار به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید و در طی جلسات متعدد یک ساعته که معمولا بین ۲ تا ۴ هفته به طول می انجامد، دندان هایتان را که ممکن است به علل مختلف نظیر استفاده از سیگار، برخی داروها، قهوه یا چای و تغییرات ارثی و … تغییر رنگ داده باشد را دوباره سفید ببینید. در ادامه با مختصری از پروسه ی بلیچینگ آشنا خواهید شد:

  • آماده سازی قالب سفارشی برای دندان هایتان توسط دندانپزشک
  • تست و برآورد مقدار ماده سفید کننده ای که قرار است برایتان به کار برده شود.
  • تماس مستقیم دندان ها با ماده ی بلیچینگ در طول چند جلسه
بلیچینگ زیبایی

جلوگیری از ترک دندان با ونیر

ونیر را با بلیچینگ اشتباه نگیرید. این ماده یک لایه بسیار نازک از جنس پرسلین یا زرین کامپوزیت می‌ باشد که قرار است برای رفع ترک خوردگی یا شکستگی های دندان ها استفاده شود. البته که استفاده صحیح از آن موجب زیبایی دندان ها نیز خواهد شد و همینطور امروزه در دندانپزشکی زیبایی نیز بسیار استفاده می شود.

از خصوصیات این ماده می توان به ایجاد یک پیوند قوی بر روی رنگ و جنس دندان ها به سبب تبدیل شدن به ماده جامدی سخت و کاملا دائمی اشاره کرد. بر خلاف راهکار قبلی که برای سفید کردن دندان به کار برده شد، این ماده را نمی توان در منزل به کار برد و تنها باید توسط دندانپزشک بر روی دندان ها استفاده شود، بعد از تماس دندان ها با این ماده، باید با اشعه مخصوص، این ماده ها محکم شوند. ونیر از جنس های شناخته شده دیگری به نام لمینت یا سرامیک که حالت پوسته دارند، ساخته شده است.

این پوسته ها باید برخلاف ماده رزینزین، بر روی قالب دندان پیش ساخته ی شما استفاده شود، سپس این لمینت یا سرامیک قالب گرفته شده، بر روی دندان ها قرار می گیرند. معمولا روند لمینت دندان ها به علت ساخته شدن یک قالب از دندان ها، به دو جلسه یا حتی بیشتر به طول می انجامد، این درحالیست که دندانپزشکی زیبایی این کار را در یک جلسه با ماده ونیر رزین یا کامپوزیت، برای مشتریان انجام می دهند.

جلوگیری از ترک دندان

تفاوت ایمپلنت با روکش و بریج

همانطور که گفته شد، ایمپلنت دندان و روکش گذاری بخشی از عملیات ترمیم دندان می باشد ولی بخشی از پروسه دندانپزشکی زیبایی نیز هست. فاحش ترین تفاوت بین این دو عملیات ترمیم، اینست که ایمپلنت ها معمولا زمانی استفاده می شوند که بیمار قصد دارد، دندان دیگری جایگزین دندان خراب شده یا لثه خالی خود کند؛ درحالیکه در بریج، تنها فضاهای خالی بین دندان ها یا دندان های از دست رفته را برطرف می کنند و جنبه زیبایی ندارند.

در ایمپلنت، دندان های طبیعی و مصنوعی به راحتی قابل تشخیص نیستند، اما در روش بریج، بیمار حتی دندانی را برای زیبایی دهان خود قرار نداده است.

در ایمپلنت گذاری، به سبب داشتن مراحل طولانی درمان، نظیر گذاشتن پیچ تیتانیومی درون لثه و جراحی آن، مراقبت شدید از دهان بعد از جراحی برای جلوگیری از کثیف و آلوده شدن محل پیچ گذاری شده و ساخت دندان مصنوعی و پیچ کردنش به پیچ تیتانیومی که هم اکنون به استخوان و لثه جوش خورده است، یک جراحی بسیار گران قیمت است و هرکسی توان مالی این ترمیم و زیبایی را در دندانپزشکی زیبایی ندارد، از طرفی بریج ها روشی مقرون به صرفه هستند که می توانند حتی در مواقعی که دندان کاملا از دست نرفته است، ظاهر دندان خود را ترمیم کنند.

در مقاله متخصص ایمپلنت، مشخصات بهترین متخصص ایمپلنت را آورده ایم. می توانید با مطالعه آن، بهترین متخصص ایمپلنت را انتخاب کنید.

تفاوت بین بریج و ایمپلنت کاملا مشابه تفاوت های روکش و ایمپلنت نیز است. روکش نیز به اصلاح طرح لبخند اصلاح دندان های شکسته یا ترک خورده کمک می کند. روکش ها می توانند در یک جلسه بر روی دندان ها نصب شوند و بیشتر به درد پرکردگی های بزرگ می خورند.

همچنین بخوانید:
انواع ترمیم های دندانی

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین