ایمپلنت و ارتودنسی

ارتودنسی و ایمپلنت دندان

نقش ایمپلنت در ارتودنسی

هر دو درمان کاشت یا ایمپلنت دندان و ارتودنسی در اصلاح طرح لبخند کاربرد دارند و گاهی در کنار هم برای زیباتر کردن لبخند انجام می‌شوند. چنانچه در اصلاح طرح لبخند از هر دو درمان ارتودنسی و ایمپلنت استفاده شود، جراح دهان و دندان و متخصص ارتودنسی در انجام درمان مشارکت خواهند داشت و با همکاری یکدیگر وضعیت بیمار را به دقت بررسی می‌کنند و مناسب‌ترین مراحل درمانی را تعیین می‌کنند.

ارتودنسی و ایمپلنت

زیبا سازی لبخند با ارتودنسی و کاشت دندان

درمان‌های ایمپلنت و ارتودنسی به زیباسازی لبخند کمک می‌کنند و گاهی لازم است از هر دو روش بر روی برخی بیماران به منظور اصلاح مشکلات دندانی و رسیدن به لبخند زیبا استفاده شود. متخصصین ما در کلینیک تخصصی سیمادنت ممکن است در حین درمان ارتودنسی از مینی اسکروها به منظور جابه‌جا کردن دندان‌ها و ایجاد فضای مناسب برای کاشت پروتز دندانی استفاده کنند، که در این حالت خود جراحی کاشت در آخرین ماه‌های ارتودنسی انجام می‌شود. همچنین در بعضی موارد بر اساس تشخیص، متخصص ارتودنسی ممکن است از مینی اسکرو یا مینی ایمپلنت برای بستن فاصله‌های کم بین دندان‌ها استفاده کند که در این حالت دیگر بیمار نیاز به ایمپلنت‌های دندانی نخواهد داشت.


برای اطلاع بیشتر و مشاوره جهت انجام کاشت دندان در حین درمان ارتودنسی می‌توانید با ما از طریق شماره‌های ۲۶۷۱۰۷۶۰- ۶۶۵۲۰۹۸۰ تماس حاصل فرمایید ویا اینکه سوال خود را از طریق صفحه پرس و پاسخ با ما در میان بگذارید.

بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته

کاشت دندان غالباً بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته به شمار می‌آید. ایمپلنت دندان در استخوان فک به گونه‌ای قرار داده می‌شود تا با استخوان طبیعی جوش بخورد و پایه‌ای محکم و قوی را برای دندان جایگزین به دست دهد. ایمپلنت را می‌توان جایگزین یک دندان کرد یا از آن به عنوان پایه بریج (پل) یا دندان مصنوعی شامل چند دندان استفاده نمود.

کاشت دندان

توالی انجام ارتودنسی و ایمپلنت

در بیماران با مشکل فاصله دندانی زیاد یا دندان‌های از دست رفته، گاهی باید ابتدا درمان ارتودنسی انجام شود تا فضای کافی برای جایگذاری ایمپلنت ایجاد شود، به ویژه اگر دندان‌های کناری به سمت جای خالی دندان از دست رفته حرکت کرده باشند. نامرتب بودن شدید دندان‌ها باید ابتدا اصلاح شود تا بتوان ایمپلنت را در محل مناسب وارد کرد.

بالعکس گاهی لازم است ابتدا کاشت دندان انجام شود تا بتوان از ایمپلنت به عنوان پایه یا انکوریج پلاک یا وسایل ارتودنسی استفاده کرد. این ترتیب زمانی کاربرد دارد که بیمار چند دندان از دست داده باشد و دندان کافی برای نگه داشتن وسایل ارتودنسی وجود نداشته باشد.

زمان جایگذاری ایمپلنت برای کودکان و نوجوانانی بسیار مهم است که فکشان هنوز در حال رشد است. همزمانی ارتودنسی و کاشت دندان برای برخی بیماران جوان‌تر مناسب است، اما متخصص ارتودنسی و جراح دهان و دندان باید طرح درمان دقیقی را برای دستیابی به نتایج دلخواه تهیه کنند. چنانچه کاشت دندان بیماران جوان‌تر در زمان نامناسب انجام شود، ایمپلنت درست انجام نمی‌شود یا به دلیل در حال رشد بودن فک جابجا می‌شود.

توالی انجام ارتودنسی و ایمپلنت

جایگذاری ایمپلنت در درمان ارتودنسی


تمام ترمیم‌های دائمی مانند روکش، ونیر و ایمپلنت معمولاً پس از ارتودنسی انجام می‌شود. به خاطر داشته باشید که ایمپلنت دائمی است و پس از جایگذاری حرکت نمی‌کند. بنابراین توصیه می‌شود ابتدا درمان ارتودنسی را کامل کنید، سپس کاشت دندان را انجام دهید، چون ایمپلنت پس از جوش خوردن حرکت نخواهد کرد. پس بهتر است ابتدا دندان‌ها با بریس‌های ارتودنسی یا ارتودنسی نامرئی در محل مناسب قرار بگیرد و سپس کاشت دندان دائمی انجام شود.

استفاده از مینی ایمپلنت در ارتودنسی


چنانچه لازم باشد دندان‌ها حرکت داده شود و برای انجام ارتودنسی به انکوریج محکم و پایدار نیاز باشد، از مینی ایمپلنت یا مینی اسکرو استفاده می‌شود. مینی ایمپلنت کاربردهای متعددی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به بستن فاصله بین دندانی، ایجاد فاصله بین دندان‌ها با عقب بردن دندان‌های آسیا، اصلاح اپن بایت یا حتی صاف کردن یک دندان اشاره کرد.

مینی ایمپلنت در استخوان فک بالا یا پایین در نقاطی مانند کام، فاصله بین دندان‌ها، ناحیه زیر بینی یا بالای چانه و پشت دهان قرار داده می‌شود.

مینی ایمپلنت در ارتودنسی

بخش های تشکیل دهنده مینی ایمپلنت

  • سر: سر مینی ایمپلنت به گونه‌ای طراحی می‌شود که به سیستم‌های کشش (تراکشن) بسیاری مانند سیم، سیم پیچ یا دیگر وسایل الاستومری متصل شود.
  • گردن: گردن مینی اسکرو زاویه‌ای دارد که وارد شدن آن را در استخوان ممکن می‌کند.
  • بدنه: بدنه به گونه‌ای طراحی می‌شود که تماس سطحی با استخوان و در نتیجه پایداری را افزایش دهد.

ایمپلنت‌های استاندارد بزرگتر نیز در ارتودنسی کاربرد دارند، اما پس از درمان بیرون آورده نمی‌شوند، بلکه داخل دهان باقی می‌مانند و با روکش یا ترمیم پروتزی پوشانده می‌شوند.

میزان متوسط موفقیت مینی ایمپلنت ۸۴ % است، اما استفاده از مینی ایمپلنت‌های بلندتر و با قطر بیشتر نتیجه بهتری را به دست می‌دهد.

نکات مهم کاشت دندان و ارتودنسی

عوارض مینی ایمپلنت


مینی ایمپلنت به دندان‌ها یا دیگر بافت‌های دهان آسیب نمی‌زند. اکثر مینی ایمپلنت‌ها در طول ارتودنسی محکم در جای خود باقی می‌مانند و مزاحمت کمی را ایجاد می‌کنند. با این حال ده تا بیست درصد آن‌ها، معمولاً ظرف چند ماه نخست شل می‌شوند. چنانچه مینی ایمپلنت لق شود، در موارد نادر بیمار را دچار درد می‌کند و تعویض آن ضرورت می‌یابد. در هر حال متخصصین ارتودنسی ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما و برطرف کردن نگرانی‌هایتان در خصوص مینی ایمپلنت هستند.

کاشت دندان در طول ارتودنسی

مراقبت از مینی ایمپلنت

بیمار پس از قرار گرفتن مینی ایمپلنت در دهان به هیچ وجه نباید آن را با انگشت یا زبان دستکاری کند، چون این کار باعث شل شدن‌ می‌شود. همچنین باید مینی ایمپلنت را پس از هر وعده غذایی به آرامی مسواک زد تا پلاک روی آن باقی نماند. البته مینی ایمپلنت برای تمام بیماران مناسب نیست. سیگاری‌ها یا افرادی که در اثر ابتلا به بعضی بیماری‌ها یا مصرف داروهای معین دچار عارضه‌های متابولیکی هستند، نمی‌توانند از مینی ایمپلنت استفاده کنند، چون در این شرایط جوش خوردن استخوان به طور کامل انجام نمی‌شود.

اگر شما نیاز به کاشت دندان دارید متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.همین حالا می توانید از طریق دریافت نوبت آنلاین ، نوبت خود را ثبت کنید.

امتیاز :
ایمپلنت و ارتودنسی, ایمپلنت و ارتودنسیایمپلنت و ارتودنسی, ایمپلنت و ارتودنسیایمپلنت و ارتودنسی, ایمپلنت و ارتودنسیایمپلنت و ارتودنسی, ایمپلنت و ارتودنسیایمپلنت و ارتودنسی, ایمپلنت و ارتودنسی (هنوز به این مطلب امتیازی داده نشده)
به اشتراک بگذارید :

ارسال پرسش دندانپزشکی

6+7=