عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان

عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان
۳.۷
(۳)

اگر عصب کشی کرده اید و به دنبال درمان خانگی درد دندان عصب کشی شده هستید، بهتر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. احتمالا بیشتر شما این درد را تجربه کرده اید و می دانید که تحمل آن چقدر سخت و در بعضی موارد طاقت فرسا است. همچنین درد دندان می تواند منجر به دردهایی در ناحیه سر، فک و صورت و قسمت های دیگر شود.
در این مواقع که درد دندان به شدت افزایش می یابد، افراد فورا به دنبال مصرف مسکن های قوی هستند ولی توصیه ما این است که ابتدا از درمان خانگی درد دندان عصب کشی شده، استفاده کنید و اگر روش های عصب کشی دندان در خانه جواب نداد، سراغ مسکن های شیمیایی بروید. همچنین اگر هنوز عصب کشی نکرده اید و از درد دندان رنج می برید، می توانید درمان های خانگی را برای تسکین درد، مورد استفاده قرار دهید.

مطلب پیشنهادی: متخصص ارتودنسی در تهران


علائم و نشانه های به عصب رسیدن دندان

هنگامی که پوسیدگی دندان به عصب می‌رسد، برخی علائم ظاهر می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

  • دندان درد شدید همراه با تیر کشیدن دندان احساس می‌شود مانند اینکه شی تیزی در دندان فرو رود.  
  • لثه و ریشه دندان ذوق ذوق می‌کند و فرد حس می‌کند که دندان نبض دارد.
  • اطراف دندان مورد نظر التهاب و تورم دیده می‌شود.
  • لثه قرمز شده و می‌سوزد.
  • دردی شدید در کل فک ایجاد می‌شود بطوری که نمی‌توان حدس زد کدام دندان درد می‌کند.

درمان خانگی عفونت دندان عصب کشی شده

تحمل درد دندانی که به عصب رسیده بسیار سخت و طاقت فرسا است و روش‌های عصب کشی دندان در خانه که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد تنها باعث تسکین درد و کاهش عفونت خواهند شد؛ لذا به محض عود کردن عفونت، مجدد درد دندان شروع می‌شود. پس بهتر است بعد از آرام شدن دندان درد حتما برای درمان قطعی به دندانپزشک مراجعه کنید.  

در اینجا می خواهیم مواردی از درمان سنتی درد بعد از عصب کشی که غیر از قرص خوردن است را بیان کنیم تا با کمک آنها درد دندان عصب کشی شده شما سریعتر التیام یابد.

آب نمک به عنوان درمان خانگی درد دندان عصب کشی شده

یکی از علل ایجاد درد می تواند وجود عفونت باشد. با پخش شدن عفونت در قسمت لثه و دندان عصب کشی شده، درد و التهاب برای فرد بیشتر می شود. از جمله راه های عصب کشی دندان در خانه، استفاده از یک قاشق غذاخوری نمک و حل کردن آن داخل یک لیوان آب است که می تواند از ایجاد عفونت جلوگیری کند. همچنین نمک درمانی یکی از روش های موثر در درمان خانگی درد دندان شناخته شده است. بهتر است هر روز در تعداد دفعات زیاد، محلول آب نمک را قرقره کنید تا درد دندانتان تسکین یابد.

عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان

استفاده از کمپرس یخ برای دندان درد

اصولا یکی از  علائم رایج به عصب رسیدن دندان بروز تورم در لثه است و از راهکارهای عصب کشی دندان در خانه و تسکین این تورم استفاده از کمپرس یخ یا آب سرد است. برای این منظور چند تکه یخ را داخل یک پارچه و یا یک کیسه فریزر قرار داده و آن را روی صورت و در محل دندان درد نگهدارید. این روش را در روزانه ۲ تا ۳ بار انجام دهید و هر بار کیسه یخ را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در محل التهاب نگهدارید تا تورم التیام و درد فروکش کند.

استفاده از کمپرس یخ برای دندان درد

استفاده از گل میخک به عنوان درمان خانگی درد دندان عصب کشی شده

استفاده از روغن میخک برای کاهش درد دندان بسیار موثر است. اگر عصب کشی کرده اید، حتما مقداری روغن گل میخک بر روی لثه سمت دندان عصب کشی شده بریزید و آن قسمت را مالش دهید. این کار می تواند سبب بهتر شدن دندان عصب کشی در خانه شده نیز بشود. همچنین می توانید با استفاده از پودر میخک و مخلوط کردن آن با مقداری آب، یک ماده خمیری شکل بسازید. با قرار دادن این خمیر بر روی دندان می توانید دردتان را تسکین دهید.

عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان

استفاده از آب پیاز و سیر

یکی دیگر از مواردی که در درمان خانگی درد دندان عصب کشی شده مورد استفاده قرار می گیرد، آب پیاز و سیر است. شاید بگویید دوتا از بدبو ترین درمان ها باشد ولی باور کنید که اثر آن معجزه گونه است.
برای چند دقیقه هم که شده رابطه تان را با سیر و پیاز بهبود بخشید و از این محلول استفاده نمایید. مطمئن باشید اثر آن می تواند راضیتان کند که دوباره از آن استفاده کنید. همچنین می توانید سیر و پیاز را رنده کرده، باهم مخلوط نمایید و بر روی دندان عصب کشی شده قرار دهید. از دیگر روش ها، جویدن سیر و پیاز بوده که در تسکین دندان درد بسیار موثر است.

عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان


روغن درخت چای برای ارام شدن درد دندان بعد از عصب کشی

روغن درخت چای نیز خواص ضد التهابی، ضدعفونی و آنتی باکتریال دارد و به همین دلایل از آن برای عصب کشی دندان در خانه استفاده می‌شود. با دو روش می‌توانید از روغن درخت چای برای تسکین درد دندان به عصب رسیده استفاده کنید، ابتدا اینکه چند قطره روغن درخت چای را روی لثه بچکانید و با دست ماساژ دهید. روش دیگر اینکه چند قطره روغن درخت چای را داخل لیوانی آب بچکانید و دهان را با آن شستشو دهید. این مورد را نیز روزانه ۳ تا ۴ بار انجام دهید.

عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان

داروی گیاهی برای کشتن عصب دندان

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اسم گیاه دندان درد چیست؟ باید بگویم که اسم این گیاه همان دندان درد است. این گیاه مخصوص دندان درد بوده و از قدیم همواره از آن استفاده می کردند. برای استفاده از آن هم می توانید عصاره اش را گرفته و بر روی لثه نزدیکتر به دندان مورد نظر بریزید و هم می توانید خود گیاه دندان درد را به صورت مستقیم بر روی دندان قرار دهید تا درد را تسکین دهد.عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان


سیب زمینی

سیب زمینی از دیگر مواردی است که در تسکین درد به صورت موثر عمل می کند. همچنین ویژگی مهم دیگر سیب زمینی این است که آنتی باکتری بوده و می تواند از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و جلوی عفونت لثه را نیز می گیرد. برای استفاده از سیب زمینی، تنها کافی است یک برش سیب زمینی را روی سطح دندان قرار دهید و تا زمانی که تراوش نکرده، آن را از دهان خارج نکنید.

عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان

روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی یکی دیگر از درمان های خانگی است که باکتری و میکروب های را از بین می برد و سبب کاهش درد و تورم لثه ها می شود. بهتر است چند قطره روغن پونه کوهی را بر روی لثه بریزید تا اثر آن را از نزدیک ببینید. همچنین اگر به دنبال یک محلول برای قرقره کردن به عنوان دهان شویه هستید، ترکیب این روغن با آب گرم بسیار کارآمد است.عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان

عصب کشی دندان در خانه | روش های خانگی تسکین درد دندان

مقاله زیر را حتما بخوانید:

هزینه ارتودنسی


زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای است که برای تسکین دندان درد استفاده می‌شود زیرا دارای خواص ضد درد و ضد التهاب است. برای عصب کشی دندان در خانه با زردچوبه، یک قاشق زردچوبه را با کمی آب مخلوط کنید تا محلولی خمیری ایجاد شود. سپس آن را با مسواک یا پنبه روی لثه دندان در محل درد قرار دهید و آرام ماساژ دهید تا درد کاهش یابد. این کار را روزانه ۳ تا ۴ بار تکرار کنید.

آب اکسیژنه

از دیگر راه‌های عصب کشی دندان در خانه استفاده از آب اکسیژنه است. به این روش که باید با محلول رقیق شده آب اکسیژنه دهان خود را شستشو دهان دهید. این کار باعث التیام درد دندان و کاهش التهاب آن خواهد شد. زیرا محلول فوق، باکتری‌ها را از بین برده، پلاک جمع شده روی دندان را کاهش خواهد داد و خونریزی لثه را نیز التیام می‌بخشد. حتما قبل از استفاده آب اکسیژنه را رقیق کنید به این صورت که پراکسید هیدروژن ۳ درصد را با مقدار مساوی آب ترکیب کنید و به عنوان دهانشویه از آن استفاده کنید. دقت کنید هرگز این محلول را فرو ندهید.

الکل

برای عصب کشی دندان در خانه از الکل نیز می‌توان استفاده کرد زیرا لثه را بی حس می‌کند و درد دندان را تسکین می‌دهد. برای این کار، تکه‌ای پنبه را آغشته به الکل کنید و روی محل درد قرار دهید. بهتر است افراد زیر ۲۳ سال از این روش برای تسکین درد دندان استفاده نکنند.

سرکه سیب

یکی از روش‌های کاربردی برای عصب کشی دندان در خانه، استفاده از سرکه سیب است زیرا دارای خاصیت ضد عفونی‌کنندگی است و باکتری‌های عامل دندان درد را از بین خواهد برد. یک تکه پنبه را آغشته به سرکه سیب کنید و آن را روی لثه دندان و محل درد بگذارید و ماساژ دهید.

عصاره نعنا فلفلی

استفاده از عصاره نعنا فلفلی نیز به دلیل داشتن خواص ضد درد و تورم، برای عصب کشی دندان در خانه مفید است. استفاده از نعنا فلفلی با چند روش صورت می‌گیرد، می‌توانید برگ تازه نعنا را بجوید یا برگ خشک شده آن را روی لثه دندان و در حمل درد، قرار دهید. بعلاوه می‌توان یک تکه پنبه را به عصاره نعنا فلفلی آغشته کرد و روی دندان گذاشت. نوشیدن دمنوش برگ نعنا فلفلی یا شستشوی دهان با آن نیز موثر برای تسکین درد دندان موثر است.

عصاره وانیل، لیمو یا بادام

تکه‌ای پنبه را با عصاره لیمو، وانیل یا بادام آغشته کرده و روی محل درد بگذارید. این موارد نیز از راه‌کارهای عصب کشی دندان در خانه و التیام درد دندان است.

در چه صورت برای عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

در چه صورت برای عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

با استفاده از روش‌های عصب کشی دندان در خانه تنها می‌توان درد دندان را موقتی التیام بخشید و پس از آرام شدن درد دندان حتما باید برای درمان قطعی آن به دندانپزشک مراجعه کرد. اگر علائم درد یا حساسیت دندان‌ها بیشتر از دو روز ادامه داشت باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرد تا پس از عکسبرداری و تشخیص علت، روند درمان دندان و در صورت نیاز عصب کشی آغاز شود.

چنانچه آسیب و پوسیدگی به عصب دندان برسد، ممکن است بافت عصبی دندان تجزیه شده و عفونت باکتریای در ناحیه زیر دندان پخش شود. در نهایت احتمال بروز آبسه و مشکلات بدتر وجود دارد، به عنوان مثال ممکن است عفونت به سایر بخش‌های بدن منتقل شود. لذا در صورت بروز علائم پوسیدگی و به عصب رسیدن دندان، پس از انجام روش‌های عصب کشی در خانه و آرام شدن درد دندان، باید برای ادامه درمان به دندانپزشک مراجعه کرد.

اگر دندان را عصب کشی نکنیم چه می شود؟ 

اگر دندانی که عصب آن دچار پوسیدگی و عفونت شده را درمان ریشه نکنیم، در ادامه ممکن است تنها راه چاره ما کشیدن دندان باشد. حتی در صورتی که دندان درد نداشته باشد اما دندانپزشک تشخیص دهد که ریشه پوسیده و در آینده نزدیک احتمال بروز درد و عفونت وجود دارد، بهتر است برای درمان ریشه و عصب کشی اقدام کنید.  

در آخر

چندین مورد از مهمترین موارد در درمان خانگی درد دندان عصب کشی شده را بیان کردیم. همانطور که می دانید درمان های خانگی دیگری همچون استفاده از گیاه بومادران، نعنا و آویشن سفید، زردچوبه و… برای تسکین درد دندان وجود دارد. شما هم می توانید با استفاده از آنها پس از عصب کشی، دردتان را تسکین دهید تا به صورت کامل بهبود یابید.

آنچه مسلم است درمان به موقع و سریع بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان، در کسب نتیجه مطلوب از درمان آن‌ها، بسیار موثر است. اغلب دندانپزشکان توصیه می‌کنند که در صورت بروز مشکلات جزئی و درد کم، آن را نادیده نگیرید و در اولین فرصت برای مراجعه به دندانپزشک اقدام کنید. در صورت امکان می‌توان قبل از مراجعه به دندانپزشک برای تسکین موقتی درد دندان از روش‌های عصب کشی دندان در خانه استفاده کنید و در ادامه برای درمان قطعی آن اقدام کنید.

چگونه درد دندان به عصب رسیده را کم کنیم؟

می‌توان برای کاهش درد دندان به عصب رسیده از روش‌های خانگی که در مقاله فوق به آن‌ها اشاره شد مانند محلول آب و نمک، برخی روغن‌ها و... استفاده کرد.

در چه مواقعی عصب کشی باید انجام شود؟

پس از آرام شدن درد دندان به عصب رسیده با رو‌ش‌های عصب کشی دندان در خانه باید برای درمان ریشه به دندانپزشک مراجعه کرد، علاوه بر این زمانی که پوسیدگی ایجاد شده اما دردی وجود ندارد نیز باید برای درمان و عصب کشی دندان اقدام کرد.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۳.۷ / ۵. تعداد رای: ۳

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین