دندان نیش نهفته

دندان نیش نهفته

آشنایی با دندان نیش نهفته

یکی از شایع ترین نهفتگی های دندانی، مربوط به دندان های نیش است. در این نهفتگی دندان با حالت های گوناگونی در لثه گیر می افتد و برای درمان آن نیز باید به زاویه نهفتگی و سن بیمار توجه کرد. برای درمان دندان نیش نهفته نیاز به انجام ارتودنسی برای ایجاد فضای لازم جهت رشد دندان داریم. در موارد شدیدتر باید جراحی انجام شود تا بخشی از تاج دندان مشخص و با استفاده تجهیزات ارتودنسی، به بیرون هدایت شود.

آشنایی با دندان نیش نهفته

در این مقاله عناوین زیر بررسی می شود:

  1. دندان نیش نهفته چیست؟
  2. دلایل نهفتگی دندان های نیش
  3. روش های درمان نهفتگی دندان
  4. عوارض دارا بودن دندان نیش نهفته
  5. چگونه دندان نیش نهفته به جایگاه خود باز می گردد؟
دندان نیش نهفته

دندان نیش نهفته چیست؟

دندان های نیش، دندان های پرکاربردی هستند که اگر خط فرضی تقارن دندان را در نظر بگیریم، بعد از شمارش دو دندان به آن می رسیم. در در دو طرف خط فرضی دندان، دندان نیش وجود دارد و بخش مهمی از زیبایی یک لبخند را رقم می زنند. دندان های نیش بلندترین ریشه در بین دندان ها را دارند و از نظر مقاومت، بسیار محکم هستند. اگر می خواهید بدانید که کدام دندان شما، دندان نیش است، کافی است دهان خود را باز و بسته کنید. اگر دندان های مرتب و سالمی داشته باشید، اولین دندان هایی که از فک بالا با دندان فک پایین در تماس است، دندان های نیش هستند.
یکی از شایع ترین نهفتگی های دندانی، دندان نیش نهفته است. هر چند که این نهفتگی به اندازه نهفتگی دندان عقل، مراجعه کننده ندارد اما حدودا ۲ درصد افراد جامعه، دچار این نهفتگی می شوند. نهفتگی دندان نیش، به موقعیتی گفته می شود که دندان نیش در درون لثه وجود دارد اما هنوز نتوانسته راهی برای خروج از لثه بیابد و به دلایل مختلفی، درون لثه گیر افتاده است.

ایمپلنت

 دندان نیش نهفته چیست؟

دلایل نهفتگی دندان های نیش

نهفتگی دندان دلایل متنوعی دارد. نهفتگی لیبیال نوعی از نهفتگی دندان نیش است که در آن؛ دندان نیش به سمت گونه تغییر جهت داده است و عدم وجود فضای کافی، مانع بیرون زدگی آن می شود. در نهفتگی پلاتال نیز نهفتگی به سمت داخل دهان است و انحراف از مسیر دندانی، مانع بیرون زدن آن می شود. دندان نیش پنهان معمولا در هفت حالت مختلف در دهان دسته بندی می شود که هر کدام با روش خاصی به سمت جایگاه اصلی هدایت می شوند.

دلایل نهفتگی دندان های نیش

روش های درمان نهفتگی دندان

بر خلاف دندان عقل که اگر نهفته و یا نیمه بیرون زده باشد، در اکثر موارد کشیده می شود، در نهفتگی دندان نیش، خبری از کشیدن دندان نیست. برای درمان دندان نیش نهفته باید زوایه نهفتگی، سن بیمار و نوع نهفتگی دندان نیش بررسی شود. معمولا با انجام ارتودنسی، فضای کافی برای بیرون زدن دندان نیش پنهان فراهم می شود. ممکن است با کمک جراحی، بخشی از بافت لثه برداشته شود تا راهی برای بیرون زدن دندان نیش فراهم گردد. اگر دندان شیری مانع بیرون زدن دندان نیش پنهان باشد، با کشیدن دندان شیری نیز می توان فضای مناسب برای بیرون زدن دندان نیش را فراهم کرد.

روش های درمان نهفتگی دندان

عوارض دارا بودن دندان نیش نهفته


• علاوه بر این که فرد بیمار، سلامت دندان و زیبایی لبخند خود را از دست می دهد، بسته به سن بیمار ممکن است فرد دچار کیست و تومور در ناحیه دندان نیش پنهان شود. در شرایطی که سن بیمار بالا باشد، انعطاف پذیری آرواره های وی، کمتر و سخت تر می باشد و وجود هر گونه دندان نهفته ای، احتمال ایجاد کیست و تومور فکی را به وجود می آورد.
• عارضه دیگری که دندان نهفته ایجاد می کند، آسیب رساندن به ریشه دندان های اطراف است. بدین صورت، ممکن است دندان های اطراف نیز از بین بروند.
• سایش زودهنگام دیگر دندان ها یکی دیگر از عوارضی است که عدم وجود دندان های نیش به همراه دارند.

اصلاح طرح لبخند

عوارض دارا بودن دندان نیش نهفته

چگونه دندان نیش پنهان به جایگاه خود باز می گردد؟

در ابتدا ارتودنتیست نوع نهفتگی را بررسی می کند. ممکن است دندان نیش پنهان در سقف دهان باشد و یا ممکن است در نزدیکی لثه قرار گرفته باشد. در ابتدا با ارتودنسی فضای لازم برای بیرون آمدن دندان نیش را فراهم می کنیم و سپس بیمار به جراح مراجعه می کند. جراح با برش بخشی از لثه، دندان را به صورت ظاهری مشخص می کند. سپس با کمک ابزارالات ارتودنسی، دندان نهفته در مسیر درمان قرار می گیرد. این دندان با اعمال نیرویی که از دستگاه های ارتودنسی به وی وارد می شود، به سمت بیرون از لثه هدایت می شود. تقریبا یک تا سه میلی متر در هر ماه، دندان به بیرون هدایت می شود و در نهایت، بر سر جایگاه اصلی خود قرار می گیرد.

همچنین بخوانید:
دندان عقل نهفته
ارتودنسی دندان نیش

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین