روش تشخیص پوسیدگی دندان در خانه

روش تشخیص پوسیدگی دندان در خانه
۵
(۱)

اصولا درد دندان از دردهای غیر قابل تحمل است که چنانچه آن را تجربه کرده باشید، می‌دانید چقدر ناراحت کننده است. پوسیدگی دندان یکی از عوامل این مشکل است که در صورت درمان نشدن ممکن است منجر به مختل شدن روند عادی زندگی و حتی آسیب به سایر اعضا مانند لثه و فک، شود. از این رو اگر با روش تشخیص پوسیدگی دندان در خانه آشنا باشید، به محض احساس دندان درد، متوجه خواهید شد که ناشی از پوسیدگی است یا نه تا به موقع نسبت به درمان آن اقدام کنید. در ادامه مقاله، چند روش تشخیص پوسیدگی دندان در خانه را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

روش های تشخیص پوسیدگی دندان در خانه

علت اصلی پوسیدگی دندان در اغلب موارد، تجمع باکتری روی سطح دندان‌ها و تغذیه از قندهایی است که مصرف می‌کنیم. به سبب همین کار، اسید تولید می‌شود که در سطح میکروسکوپی باعث حل شدن مینای دندان و پوسیدگی آن خواهد شد. از ساده‌ترین روش‌های تشخیص پوسیدگی دندان در خانه موارد زیر هستند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

وجود لکه روی دندان

در صورتی که روی دندان لکه‌های قهوه‌ای، سیاه یا سفید مشاهده کردید، به احتمال زیاد نشان دهنده پوسیدگی دندان است. این روش یکی از راحت‌ترین موارد تشخیص پوسیدگی دندان در خانه است.

احساس درد در دندان هنگام غذا خوردن

روش دیگر برای تشخیص پوسیدگی دندان در خانه، این است که هنگام غذا خوردن در دندان خود احساس درد کنید. این درد نیز ممکن است ناشی از وجود پوسیدگی در دندان باشد. همینطور اگر هنگام گاز زدن برخی خوراکی‌ها یا جویدن آن‌ها احساس دندان درد داشتید یا دندان‌تان تیر کشید، ممکن است دچار عفونت دندان شده باشید. مورد دیگر در تشخیص پوسیدگی دندان در خانه این است که اگر به دندان‌تان دست یا ضربه بزنید، احساس درد کنید.

طعم تلخ دهان یا بوی بد آن

شیوه بعد در تشخیص پوسیدگی دندان در خانه، احساس بوی بد دهان یا طعم تلخی در دهان است. اگر این موارد طولانی بود و با مسواک زدن برطرف نشد، احتمالا به علت وجود پوسیدگی در دندان است. در نتیجه به خاطر پوسیدگی و کرم خوردگی دندان، حفره‌هایی روی دندان ایجاد می‌شود و مواد غذایی درون آن‌ها گیر می‌کنند. لذا تبدیل به محلی برای تجمع باکتری‌ها می‌شوند که بوی بد دهان ناشی از فعالیت این باکتری‌هاست.

علائم ظاهری پوسیدگی دندان

علائم ظاهری پوسیدگی دندان

در صورت بروز پوسیدگی در دندان، برخی علائم ظاهری در آن نمایان می‌شود که از روی آن می‌توان تشخیص داد که دندان دچار پوسیدگی شده است. برخی از این علائم ظاهری شامل موارد زیر هستند:

 • تورم لثه

گاهی با وجود پوسیدگی دندان، دردی احساس نمی‌کنید اما لثه متورم می‌شود و هشداری برای پوسیدگی دندان است.

 • وجود لکه روی دندان

در صورت مشاهده هر نوع لکه سفید یا قهوه‌ای روی دندان، باید حتما برای پیگیری وجود پوسیدگی به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا این لکه‌ها ممکن است ناشی از پوسیدگی دندان باشند.

 • خونریزی دندان هنگام مسواک زدن

در برخی موارد خونریزی دندان هنگام مسواک زدن، ممکن است ناشی از انتخاب مسواک نامناسب باشد. اما چنانچه مسواک استانداردی انتخاب کرده باشید و باز هم لثه و دندان در زمان مسواک زدن خونریزی داشت، ممکن است ناشی از پوسیدگی دندان باشد.

 • حساسیت به مواد غذایی گرم و سرد

اگر هنگام خوردن مواد غذایی مانند نوشیدنی سرد یا گرم دندان تیر کشید یا درد داشت، نشانه وجود پوسیدگی در دندان است. البته بروز چنین حالتی نشان از پیشرفت پوسیدگی و نیاز به عصب کشی دندان است.

چه عواملی روی پوسیدگی دندان تاثیر گذار است؟

دلایل عمده ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها، مصرف غذاهای شیرین، چسبناک یا نوشیدنی‌های مضر است، زیرا باعث تولید اسید در دهان و پوسیدگی مینای دندان خواهد شد. سایر علل موثر بر پوسیدگی دندان عبارتند از:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان.
 • تشکیل پلاک روی سطح دندان و سفت و سخت شدن آن.
 • کم شدن بزاق دهان و سندروم خشکی دهان.
 • مصرف مواد غذایی و خوراکی‌های اسیدی، شیرین یا گازدار.
 • انجام پرتو درمانی در گردن و صورت.
 • ابتلا به برخی بیماری‌های خاص.
 • مصرف برخی از داروهای خاص.

روش توقف پوسیدگی دندان در خانه

روش توقف پوسیدگی دندان در خانه

مسلما در صورت تشخیص پوسیدگی دندان در خانه، برای درمان آن حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. اما برای راهکارها نیز وجود دارند که توسط آن‌ها می‌توان روند پوسیدگی دندان را کند یا متوقف کرد. همچنین می توانید مقاله، برای عفونت دندان چی خوبه را جهت اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

روغن میخک

میخک یکی از گیاهانی است که همه فراورده‌های آن برای درمان یا کاهش دندان درد و توقف پوسیدگی دندان موثرند، زیرا دارای ماده‌ای به نام اوژنول است که خاصیت تسکین‌ درد داشته و مانع از رشد قارچ و میکروب در دهان می‌شود. برای استفاده از میخک بعد از تشخیص پوسیدگی دندان در خانه، باید روزانه دو تا سه بار دندان‌های خود را با روغن میخک آغشته کنید.

چای سبز

چای سبز نیز از گیاهانی است که خاصیت ضد باکتریایی دارد و مصرف آن همراه آبلیمو و عسل، برای توقف پوسیدگی دندان در خانه مناسب است.

آب نمک

پس از تشخیص پوسیدگی دندان در خانه، روش دیگر برای توقف آن غرغره کردن با آب‌ نمک است که باید روزانه چند بار انجام شود تا مانع رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها شده و روند پوسیدگی دندان را کند یا متوقف کند.

ترکیب پودر کلسیم و منیزیم

بعد از تشخیص پوسیدگی دندان در خانه روش بعد برای توقف پوسیدگی دندان این است که قرص کلسیم و منیزیم را پودر کنید و روزی یکبار از آن برای مسواک زدن دندان‌ها استفاده کنید. این ترکیب نیز تا حد زیادی مانع از پوسیدگی دندان می‌شود.

جمع بندی و سوالات متداول

پوسیدگی دندان یکی از عمده دلایل ایجاد دندان درد می‌باشد و در صورت عدم توجه و رسیدگی ممکن است باعث از دست دادن دندان شود. لذا برخی روش‌ها برای تشخیص پوسیدگی دندان در خانه وجود دارند که اگر با آن‌ها آشنایی داشته باشید می‌توانید به محض وجود درد در دندان متوجه شوید که به علت پوسیدگی است یا نه. بعد از تشخیص پوسیدگی دندان در خانه حتما باید برای درمان آن اقدام کرده و درمان را شروع کرده و در صورت نیاز به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا برخی موارد پوسیدگی دندان بسیار عمقی است و با روش‌های خانگی، کاهش درد آن ممکن نخواهد بود.

قرص برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چیست؟

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بهتر است از مکمل‌های فلورایدی، قرص ویتامین A، ویتامین D و ویتامین C استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر پس از انجام اقداماتی که در مقاله ذکر شد، درد دندان کاهش نیافت باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرد.

کمبود کدام ویتامین باعث پوسیدگی دندان می شود؟

ماده اصلی تشکیل دهنده دندان کلسیم است و برای جذب کلسیم بدن نیاز به ویتامین D دارد، لذا کمبود ویتامین D منجر به ضعیف شدن مینای دندان و پوسیدگی آن می‌شود.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین