شیوه صحیح مسواک زدن

شیوه صحیح مسواک زدن
۰
(۰)

اگر از دوستان خود در مورد مسواک زدن سوال کنید که آیا می دانند چگونه دندان های خود را مسواک بزنند، قطعا می گویند: البته این کاری است که آنها از دوران کودکی دو بار در روز انجام داده اند (بنابر توصیه دندانپزشک اطفال)، بنابراین حتی ممکن است از سوال شما ناراحت نیز بشوند. قطعا آنها از شما سوال خواهند کرد که مگر استفاده از خمیردندان و مسواک چقدر می تواند سخت باشد؟

اما به نظر می رسد صحیح مسواک زدن کمی پیچیده تر از آن چیزی است که بسیاری از مردم فکر می کنند.

 • آیا باید از مسواک دستی یا مسواک برقی استفاده کرد؟
 • برای شست و شوی دندان هایتان چقدر باید وقت بگذارید تا مثل مروارید بدرخشند؟ و کدام بهتر است.
 • اول نخ دندان بکشیم یا اول مسواک بزنیم؟
 • پاسخ دادن به این سؤالات می تواند شما را در مسیر مناسبی قرار دهد تا به واسطه آن به راحتی از دندان هایتان مراقبت کنید.
شیوه صحیح مسواک زدن

اصول اولیه مسواک زدن

بهداشت دهان و دندان برای داشتن دهان و لبخندی سالم ضروری است. ما در این مطلب چند نکته مهم درباره مسواک زدن دندان ها را بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم در ادامه مطالعه کنید.

 • وقت گذاشتن
  رابرت روش (Robert Roesch)، سخنگوی آکادمی عمومی دندانپزشکی DDS می گوید: “بیماران عموما فکر می کنند زمان بیشتری را نسبت به آنچه که واقعا صرف مسواک زدن می کنند به این کار تخصیص می دهند.”
  اکثر مردم کمتر از یک دقیقه را صرف مسواک زدن می کنند.
  دندان ها باید حداقل دو بار در روز و هر بار در حدود دو دقیقه مسواک زده شوند.
  مسواک زدن کمتر از دو بار در روز به طور قابل توجهی شانس شما را برای ابتلا به پوسیدگی دندان افزایش می دهد.
 • مسواک مناسب
  مسواک خود را با دقت انتخاب کنید و مطمئن شوید که مسواک شما خیلی بزرگ نباشد و آنقدر هم کوچک نباشد که به برخی قسمت های دهانتان نرسد. همچنین نوع الیاف مسواک را نیز بررسی کنید: مسواکی که دارای الیاف نرم باشد یک مسواک ایده آل است.
  چند راهکار مناسب برای مسواک زدن دندان ها
  هنگامی که مسواک مناسب خود را انتخاب کردید، گام های دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای حصول اطمینان از درست مسواک زدن دندان هایتان بردارید که به شرح زیر هستند.
اصول اولیه مسواک زدن
 • خمیر دندان مناسب کنید
  به دنبال خمیر دندانی باشید که حاوی فلوراید باشد چرا که این نوع خمیردندان ها به قوی تر شدن و محافظت از دندان هایتان در برابر پوسیدگی دندان کمک می کنند.
 • به طور صحیح مسواک بزنید
  استفاده از حرکت عقب و جلو، باعث می شود که لثه ها پس روی کنند و لذا ریشه دندان آشکار شده و دندان ها حساس شوند.
  دندان های خود را با زاویه ۴۵ درجه در یک حرکت دایره ای مسواک بزنید.
  هر سه طرف دندان ها (خارجی، داخلی و سطوح جویدن) باید با دقت زیاد مسواک زده شوند. درون دیواره های دندان های جلویی را می توان در یک حرکت رو به جلو و عقب مسواک زد.
 • زبانتان را از یاد نبرید
  مسواک زدن زبان می تواند باکتری هایی ایجاد کننده بو را که به نوبه خود باعث بوی بد دهان می شوند نابود کند.
 • استفاده از نخ دندان
  این مرحله اغلب نادیده گرفته می شود، اما در واقع یک مرحله ضروری است. غذا می تواند بین دندان ها گیر کند و لذا تنها با مسواک زدن نمی توان آن ها را ار بین برد. پس از چسبیدن غذا به شیارهای دندان، ذرات غذایی می توانند به باکتری های ایجاد کننده حفره تبدیل شوند، بنابراین استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز لازم است.
  استفاده از نخ دندان برای اولین بار می تواند باعث خونریزی و تحریک شود، اما نباید ان را کنار بگذارید. لثه ها در طول زمان سخت تر می شوند و انجام این کار به طور مرتب می تواند به بهبود دهان و دندان شما کمک کند.
اصول مسواک زدن

اول نخ دندان بکشیم یا اول مسواک بزنیم؟

با توجه به تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۵ در مورد بهداشت دهان و دندان، ابتدا از نخ دندان استفاده کنید و سپس مسواک بزنید. این امر به شما کمک می کند تا از شر پلاک های دندان خلاص شوید.

 • شستشو با دهانشویه
  استفاده از دهانشویه می توانند قبل یا بعد از مسواک زدن ذرات غذا را از بین ببرند، بوی بد دهان را سرکوب کنند، باکتری های موجود در دهان را کاهش دهند و عطر تازه ای به دهان ببخشند.
 • به طور مرتب مسواک خود را تعویض کنید
  مردم معمولا فراموش می کنند که مسواک شان را تعویض نمایند، اما این کار باید هر سه تا چهار ماه انجام شود. چرا که نه تنها الیاف مسواک ها پس از این بازه زمانی دیگر به درد نمی خورند، بلکه باکتری های مضر موجود بر روی مسواک می توانند به عفونت منتهی شوند.
  بهتر است قبل از اینکه بیمار شوید مسواک خود را تعویض کنید.
 • شب مسواک بزنیم یا صبح؟
  دندانپزشکان توصیه می کنند وقتی که از خواب بیدار می شوید و قبل از رفتن به رختخواب مسواک بزنید. به علاوه، اگر شب مسواک نکنید نفس شما برای گفتن صبح به خیر اصلا خوشبو و خوشایند نیست، و می تواند ترسناک باشد. مسواک زدن قبل از خواب یک عمل محبت آمیز نسبت به همسرتان است.
مسواک زدن

سخن پایانی

علاوه بر داشتن لبخندی زیبا و سالم، بهداشت دهان و دندان می تواند سلامت عمومی را نیز بهبود بخشد. علاوه بر مسواک زدن، مطمئن باشید که از یک رژیم غذایی سالم استفاده می کنید و به طور مرتب مورد معاینات دندانپزشک قرار بگیرید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین