تاثیر دهانشویه بر تغییر رنگ دندان

دهانشویه
۰
(۰)

امروزه دهان شویه ها به دلیل مواد تشکیل دهنده آن برای از بین بردن بوی دهان و اثر بخشی مفید بر دندان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. اما در بعضی از موارد تاثیر دهانشویه بر تغییر رنگ دندان بیشتر از اثرات مفید آن است. در این مقاله ما تاثیر دهان شویه بر تغییر رنگ دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

مواد تشکیل دهنده دهانشویه

دهانشویه ها از مواد مختلفی تشکیل می شوند و نسبت به مواد تشکیل دهنده آن، تاثیرات متفاوتی بر دهان و دندان ها دارد. دهانشویه طبق نظر پزشک باید مصرف شود و در غیر این صورت باعث از بین رفتن مینای دندان و تغییر رنگ آن می شود. مدت استفاده از دهانشویه هم طبق نظر پزشک متغیر است. استفاده بیش از اندازه ی این دهانشویه ها به دندان ها آسیب می رساند. چند نوع ماده به طور ثابت در تمام دهانشویه ها وجود دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

دهانشویه و رنگ دندان
 • طعم دهنده ها یا اسانس

این نوع ترکیبات به دهانشویه ها طعم های متفاوتی می بخشند. اما در اکثر این ترکیبات اسانس نعناع وجود دارد که تاثیر دهانشویه را بیشتر می کند. اثر این مواد به صورت خنکی دهان و خوشبویی تنفس نشان داده می شود.

 • مواد نگهدارنده

این مواد باعث افزایش عمر و تاثیر دهانشویه می شود. نگهدارنده ها مانع از شکل گیری باکتری و سایر میکروب ها در دهان می شوند.

 • آب

آب جزء جدا نشدنی در دهانشویه ها است. این ماده، مواد دیگر را به صورت مایع تبدیل می کند.

 • مواد

  جایگزین شکر

این مواد برای طعم بهتر به دهانشویه استفاده می شود.

 • رنگ

این ماده خاصیت زیبایی بصری را در مصرف کننده ایجاد می کند.

همچنین بخوانید: مدت زمان ارتودنسی دندان چند وقت است؟

دهانشویه

چند ماده دیگر در دهانشویه ها

 • فلوراید

این ماده تاثیر دهانشویه را بر دندان نشان می دهد. تقویت دندان و حفاظت از آن از پوسیدگی از جمله فواید مصرف فلوراید است.

 • مواد شوینده

از این مواد برای برداشتن پلاک میکروبی و بقایای غذای بین دندان ها استفاده می کنند.

 • کلسیم

این ماده نیز در تاثیر دهانشویه نقشی مانند فلوراید دارد.

 • ضد عفونی کننده ها

از این نوع مواد که انواع مختلفی دارد برای حمله به پلاک میکروبی دندان استفاده می شود. دهانشویه های ضدعفونی کننده باعث از بین رفتن بوی بد دهان و بیماری های لثه می شود.

 • الکل

این ماده نیز تاثیر دهانشویه را بیشتر می کند. از الکل برای خاصیت ضد باکتری بودن آن استفاده می شود.

همچنین بخوانید: ارتودنسی

تاثیر دهانشویه بر تغییر رنگ دندان

انواع دهانشویه

همه دهانشویه ها برای درمان مورد استفاده قرار نمی گیرند. بعضی از آنها برای مصارف دیگری استفاده نیز می شوند.

دهان شویه بهداشتی و آرایشی از آن جمله است. این نوع برای از بین بردن بوی بد دهان، شستن باقی مانده مواد از دهان، کم نمودن فلور میکروبی در دهان و ایجاد طعم خوش در دهان استفاده می شوند. تاثیر دهانشویه آرایشی در صورت زیاد مصرف نمودن مخرب خواهد بود. زیرا در طولانی مدت باعث ایجاد خشکی در دهان و سرطان داخل دهان می شوند.

تاثیر دهانشویه بر تغییر رنگ دندان

مقاله زیر را حتما بخوانید:

دهانشویه درمانی

این گروه از دهانشویه ها از پوسیدگی دندان جلوگیری و مقاومت آن را افزایش می دهند. استفاده از این نوع نیز دستور ویژه ای دارد و نباید بیشتر از حد لزوم و مجاز استفاده شود. مصرف بیش از اندازه این دهانشویه تاثیر دهانشویه را از بین می برد و عوارضی مانند سوختگی و سوزش و همچنین تغییر رنگ دندان را سبب می شود.

دهانشویه ضد پلاک

استفاده از این نوع برای افرادی است که جرم دندان و تغییر رنگ دندان در آن ها زیاد است. با استفاده از این نوع پلاک و شستن دهان با آن، پلاک دندان آزاد شده و با مسواک زدن از دندان جدا می شود.

دهانشویه ضد جرم

این نوع دهانشویه که آنتی تارتار نیز نامیده می شوند. برای افراد سیگاری مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این نوع، تیرگی دندان این افراد را کاهش می دهد.

دهانشویه ضد التهاب

تاثیر دهانشویه ضد التهاب،التهاب لثه افرادی که پلاک دندانی دارند و با هر نوع تحریک باعث ایجاد خونریزی در آن ها می شود را کم می کند.

تاثیر دهانشویه ضد پوسیدگی

این نوع شایع ترین نوع دهانشویه است. از این نوع بیشتر برای افزایش استحکام دندان و جلوگیری از ایجاد حفره پوسیدگی در دندان استفاده می شود. مقدار فلوراید در این نوع دهانشویه تاثیر دهانشویه را کم و یا زیاد می کند. مثلا فلوراید ۵ /۰در صد برای مصرف روزانه مناسب است و دهانشویه با فلوراید ۲/۰ درصد برای مصرف هفتگی استفاده می شود. همچنین استفاده از این نوع برای افرادی که داروی کاهنده فشار خون مصرف می کنند و یا در اثر اشعه درمانی دچار خشکی دهان هستند و یا افراد سیگاری و… توصیه می شود.

همچنین بخوانید: دهانشویه مخصوص ایمپلنت

در این مقاله تاثیر دهانشویه بر تغییر رنگ دندان ها را مورد بررسی قرار داده و با تاثیر دهانشویه در از بین بردن پلاک میکروبی دندان آشنا می شویم.

دهانشویه ضد میکروب

استفاده از این نوع دهانشویه ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شما شود. پس حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. این نوع دهانشویه علاوه بر مبارزه با بیماری های لثه و پوسیدگی دندان، به رفع بوی دهان شما هم کمک می کند. تاثیر دهانشویه میکروبی بر روی جرم دندان است. اما ممکن است طعم دهان شما را هم تغییر دهد. سعی کنید این دهانشویه را نیم ساعت بعد از مسواک زدن استفاده کنید تا تاثیر دهانشویه بر میکروب های دهان اثر بخش تر باشد.

تاثیر دهانشویه کودکان

این نوع دهانشویه مواد فعال ملایمی دارند. طعم خوشایند و فلوراید به اندازه ی آن از مزایای این نوع دهانشویه است. سعی کنید این نوع را برای کودکان زیر شش سال استفاده نکنید. زیرا این کودکان دهانشویه را قورت می دهند.

دهانشویه های طبیعی و خانگی

این نوع دهانشویه طبیعی دارای مواد آلی و یا گیاهی است. الکل در این نوع دهانشویه استفاده نمی شود.

شما می توانید در خانه نیز یک دهانشویه مناسب تهیه کنید. یک قاشق کوچک نمک و مقداری آب ولرم عفونت دندان و دهان را از بین می برد.

تاثیر دهانشویه بر تغییر رنگ دندان

بیشتر دندانپزشکان از دهانشویه ها برای رفع بعضی از بیماری های دهان و دندان استفاده می کنند. اما مصرف طولانی مدت این دهانشویه ها موجب از بین رفتن کلسیم موجود در سطح دندان و رویش موهای سیاه بر روی زبان می شود.

اگر بوی بد دهان شما در اثر میکروب موجود در دهان شما باشد می توان با مصرف یک دوره معین از دهانشویه این میکروب ها را از بین برد. اما در صورت وجود مشکلات گوارشی نمی توان بوی بد دهان را با مصرف دهانشویه از بین برد.

تاثیر دهانشویه در کم نمودن ایجاد پلاک دندانی ثابت شده است اما آن ها را از بین می برد. پس همیشه از دهانشویه استفاده نکنید.

دهانشویه های درمانی را بیش از یک هفته استفاده نکنید زیرا باعث تغییر رنگ دندان شما می شود. دهانشویه های معمولی را نیز بیش از مدت ۱۵ الی ۲۰ روز استفاده نکنید زیرا این نوع نیز باعث تغییر رنگ دندان شما خواهد شد.

فراموش نکنید که تاثیر دهانشویه بر آفت دهانی بسیار ناچیز است و نمی تواند از ایجاد آن جلوگیری کند. اما در از بین بردن عفونت های اطراف آن کمک می کند. اگر شما نیز آفت دهان دارید و خوب نمی توانید مسواک بزنید. برای پاک کردن دهان خود می توانید از دهانشویه استفاده کنید.

سعی کنید از دهانشویه های خوشبوکننده دهان زیاد استفاده نکنید زیرا کاربرد زیادی ندارند و استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

با مقاله ی علل تغییر رنگ دندان ها با ما همراه باشید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین