علل تغییر رنگ دندان ها

تغییر رنگ دندان ها
۰
(۰)

تغییر رنگ دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

تغییر رنگ دندان ها از جمله بزرگترین معضلات بهداشت دهان و دندان بوده که علت را می توان به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم کرد که مصرف سیگار، مصرف قهوه و چای در حد زیاد از جمله علل خارجی و داروهای درمان روت کانال و فلوراید از جمله علل داخلی به شمار می روند افراد برای جلوگیری از تیرگی دندان هایشان بایستی بهداشت دهان خود را رعایت کرده و همواره از نخ دندان و مسواک استفاده نماید و از پودر های ساییده به هیچ عنوان استفاده نشود.

علل تغییر رنگ دندان ها

دلایل تغییر رنگ دندان:

تغییر رنگ دندان ها از جمله معضلاتی می باشد که بسیاری از افراد جامعه به این مشکل دچار هستند و بسیاری از افراد دلیل آن را نمی دانند که در این مقاله سعی بر ان داریم شما را با علل تغییر رنگ آشنا کنیم. توجه داشته باشید که هر تغییر رنگی در دندان های نشان از پوسیدگی نبوده و می تواند علل دیگری در این امر نقش داشته باشد پوسیدگی فرایندی می باشد در طی آن املاح معدنی و بافت آلی نسج دندان های شما را تخریب و از بین می برد که در اثر فشار بسیار کوچک بر دندان ها، حفره در آنها ایجاد شده و یا می شکنند.

برخی از علل سبب رسوب رنگ روی دندان ها شده و به این تغییر رنگ تغییر رنگ های خراجی می گویند که با سایش و تمیز کردن سطحی قابل از بین رفتن و کنده شدن می باشند. در حالی که برخی از علل دیگر در صورت نفوذ در نسج دندان حتی با سایش نیز از بین نرفته و به این امر تغییر رنگ های داخلی می گویند در ادامه مطالب شما را با علل تغییر رنگ داخلی و خارجی آشنا می کنیم.

همچنین بخوانید: ارتودنسی بی رنگ

علل تغییر رنگ دندان ها

داروها از علل تغییر رنگ دندان ها

از جمله علل تغییر رنگ می توان به مصرف برخی از داروهای خاص در دوران های مختلفی اشاره نمود که در دوران جنینی، نوزادی و کودکی مصرف این داروها سبب تغییر رنگ می شود. توجه داشته باشید که برخی از دارو ها سبب تغییر رنگ بسیار شدید شده و در مواقعی از بین بردن این رنگ ها سخت می باشد از این رو پیشنهاد می کنیم از مصرف دارو به صورت خودسرانه جلوگیری کرده و بدون نظر و تجویز پزشک مربوط از دارو استفاده نکنید.

از جمله داروهایی که مصرف آنها از علل تغییر رنگ بوده به تتراسایکلین اشاره کرد که با مصرف آن شاهد ایجاد رنگ های سیاه، خاکستری و آبی بر روی دندان هایتان خواهید شد که در برخی مواقع درمان و از بین بردن این رنگ ها بسیار مشکل بوده و این تیرگی ها تمامی دندان هایتان را درگیر خواهد کرد.

درمان روت کانال دندان ها

از دیگر علل تغییر رنگ می توان به درمان روت کانال دندانها اشاره کرد که پس از مدتی شاهد تغییر رنگ در دندانها خواهید شد که می توان گفت علل زیادی برای این گونه تغییر رنگ وجود دارد که از جمله این علل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

علل تغییر رنگ دندان ها

اثر مواد پرکننده کانال

خونریزی از پالپ دندان در زمان درمان روت کانال
باقی ماندن بقایای پالپ در تاج دندان
از دیگر نکات در این خصوص می توان گفت اگر درمان روت کانال در زمان درست و به موقع اجرا شود در این صورت تغییر رنگ بسیار کمتر خواهد بود. مواد ترمیمی نیز از جمله عوامل دیگر بوده و سبب تیرگی دندان های فرد خواهد شد که آمالگام از جمله این مواد بوده و با نفوذ در بافت دندان به مرور زمان سبب عوض شدن رنگ ها می شود که می توان گفت این گونه تیرگی حتی با استفاده از مواد سفید کننده نیز از بین نرفته و کاملا تیرگی مشاهده می شود. از دیگر موارد که سبب عوض شدن رنگ می شود می توان به موارد بیماری های مادرزادی، ارثی، اکتسابی، عفونت دندانها، ضربه به دندان ها و فلوراید اشاره کرد.

علل تغییر رنگ دندان ها

رنگیزه های غذاها

در این بخش می خواهیم شما را با عوامل خارجی که سبب تغییر رنگ می شوند آشنا کنیم همانطور که می دانید مصرف مواد غذایی رنگی به مدت زمان بسیار طولانی سبب تغییر رنگ در دندان ها می شود که از جمله رب گوجه فرنگی، زعفران و آب مرکبات از این دسته مواد غذایی رنگی به شمار می روند که ایرانیان به مقدار بسیاری از این گونه مواد غذایی در وعده های مختلف استفاده می کنند.

چای و قهوه نیز از علل تغییر رنگ دندان ها خارجی بوده و مصرف بیش از حد چای پررنگ سبب تیرگی دندان ها شده و قابل ذکر است که چای دارا فلوراید بوده و مصرف بسیار آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. دود سیگار نیز می تواند به عنوان علل خارجی معرفی شود که سهم بسیار زیادی در این موضوع دارد.

دهان شویه ها

در بسیاری از مواقع شاهد تجویز دهان شویه برای افراد در سنین مختلف می باشیم که می توان گفت در صورت مصرف خودسرانه و بیش از حد از دهان شویه سبب تیرگی دندان ها می شود با وجود این که مصرف دهان شویه در دندانپزشکی استفاده درمانی دارد اما استفاده مدام از آن توصیه نمی شود و در کنار تیرگی دندان ها سبب فلور میکروبی دهان خواهد شد در حالت کلی سن فاکتور بسیار مهمی در رنگ دندان هایتان دارد چرا که در اوایل رشد دندان ها بسیار شفاف و سفید بوده ولی با گذر زمان به دلیل ایجاد ترک هایی در مینای دندان، رنگیزه های مواد غذایی در لابه لای مینای دندان جمع شده و سبب تغییر رنگ دندان ها می شوند.

افراد برای جلوگیری از تیرگی دندان های خود بایستی از همان ابتدای کودکی و حتی مادر از دوران جنینی تغذیه مناسبی باید داشته باشد تا دندان های شیری فرزندش با تیرگی مواجه نشود که این موضوع در دندان های بعد از شیری او نیز تاثیر خواهد گذاشت.

برای اطلاعات کافی در مورد تاثیر رنگ دهانشویه بر تغییر رنگ دندان ها مقاله ی زیر را مطالعه کنید:
تاثیر دهانشویه بر تغییر رنگ دندان ها
اثر قهوه بر تغییر رنگ لمینت دندان

علل تغییر رنگ دندان ها

اهمیت مراقبت های بهداشتی در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها


در این بخش می خواهیم با ارائه راه های مناسب از پوسیدگی دندان های افراد جلوگیری کنیم:

از خمیر دندان های ساینده به هیچ وجه مصرف نکنید برخی از افراد با قصد سفید کردن دندان های خود از پودر های ساینده استفاده می کنند در حالی که این پودر ها سبب ساییده شدن مینای دندان و در نتیجه سبب تیرگی دندانها می شود.

به صورت روزانه و شبانه از نخ دندان و مسواک استفاده کنید توجه داشته باشید که مصرف مداوم این دو از تغییر رنگ دندان هایتان می کاهد. در صورت جرم دندان حتما به پزشک مربوط در جهت جرم گیری دندان مراجعه نمایید. از مصرف آدامس هایی که به جهت سفید کنندگی دندان عرضه می گردد خودداری کنید همچنین کشیدن سیگار، مصرف بی رویه قهوه و چای خودداری کنید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین